Sağlık

Menopoz ertesi: Postmenopoz

Menopoz ertesi: Postmenopoz

Postmenopoz döneminde görülen sorunlar arasında kalp hastalığı, osteoporoz ve meme kanseri yer alıyor.

Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sirel Gürbüz, menopozun ardından yaşanan sürecin 'postmenopoz' olarak adlandırıldığını açıkladı.

Hilton Oteli'nde düzenlenen 'Postmenopozal sağlık sorunları ve tedavisi' toplantısında konuşan Gürbüz, İskandinav ülkelerinde ortalama yaşam süresinin 83, Türkiye'de ise 72 olduğunu hatırlatarak, kadınların erkeklere oranla altı, yedi yıl daha uzun yaşadıklarını söyledi.

Yaşlıların çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu vurgulayan Dr. Gürbüz, postmenopoz döneminde yaşanan sağlık sorunları hakkında şu bilgileri verdi:

"Postmenopozal kadının kritik sorunları, kalp hastalığı, osteoporoz ve meme kanseri. Bu dönemdeki kadınlar en çok kalp hastalıklarından hayatlarını kaybediyor.

Kemik kaybı 35 yaşından sonra başlıyor. Bu hastalığın oluşmaması için çok iyi kalsiyum almak, güneş ışığından yararlanmak ve egzersiz yapmak önemli.

Bu hastalık siyah ırkta hiç görülmüyor, beyaz ırkta ise daha sık görülüyor. Sigara kullanımı ciddi anlamda kemik kaybına neden oluyor. Tüm ülkelerde postmenopozal kadın sayısı giderek artıyor.

2050 yılında dünyada 4.5 milyon kalça kırığı oluşacak. 50 yaşındaki bir kadının kalça kırığı riski yüzde 17. Dünyada 200 milyon kadın osteoporoz. Avrupa Birliği ülkelerinde 30 saniyede bir osteoporoz kırık olduğu biliniyor."

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp de bu dönemdeki kadınların problemlerinden birinin de kilo alma olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ertüngealp, ciltte bozulmalar da meydana geldiğini söyledi.

Türkiye Meme Vakfı Başkanı Dr. Can Gürbüz de, son dönemlerde meme kanserinin postmenopozal dönemin kritik hastalığı olmaktan çıktığını ve daha erken yaşlarda görülmeye başlandığını belirtti.

Meme kanserinin tedavisinin belli bir aşamadan sonra güç olduğunu vurgulayan Gürbüz, "bu hastalıkta en önemli silah erken teşhis. Bu mücadelede en önemli görev kadınlara düşüyor. Meme kanserinin üstesinden doktorlar değil kadınlar gelebilir, genç yaşta muayene olarak" diye konuştu.

Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş da, menopozdan sonraki beş yılda kullanılan hormon ilaçlarının meme kanseri riskini artırmadığını söyledi.
Yayın tarihi: 22.09.2005
2740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.