Sağlık

Meme kanserine yeni ilaç

Meme kanserine yeni ilaç

İlerlemiş meme kanseri vakalarında etkili olabilecek ve hastanın yaşamını uzatabilecek Xeloda adlı ilacın bugünden itibaren İngiltere`de kullanıma sunulduğu belirtildi.

Klinik denemelerin, Roche tarafından üretilen ve Xeloda adıyla piyasaya sürülen ilacın, ilerlemiş meme kanserleri hastalarda etkili olduğunu ortaya koyduğu vurgulanıyor. İlacın, hastalığın diğer organlara sıçramış olduğu vakalarda da etkisini gösterdiği ifade ediliyor.

Xeloda`nın ağızdan alındığı, tümör hücrelerini hedeflediği ve çevredeki sağlıklı hücrelere zarar vermediği vurgulanıyor.

Her bir tabletin 5FU adı verilen toksik bir madde içerdiği, ancak bu maddenin sadece kanserli tümörlerin yakınına gelince aktif hale geldiği belirtiliyor. Buna da kanserli hücrelerde yüksek miktarda görülen bir enzimin yardımcı olduğu kaydediliyor. İlaç söz konusu enzimin düşük seviyede seyrettiği sağlıklı hücrelerin yakınında ise aktif hale gelmediği için bu hücrelere zarar vermemiş oluyor.

Ağızdan alınan tabletlerin hastalar tarafından kemoterapiye tercihedildiğini de belirten uzmanlar, Xeloda`nın meme kanseri vakalarıyla etkili bir mücadele sağlayacağına dikkati çekiyor.

İlacın denemelerinde rol alan Londra`daki Royal Free Hastanesi doktorlarından Alison Jones da ``ilacın direk kanserli hücreleri hedeflemesi ve ağızdan alınan bir ilaç olmasının`` önemine işaret etti. Jones, bu ilaçla kanserli kadınların bakım standartlarında bellibir yükselme sağlanacağını da bildirdi.

Bir hastanın tedavisini sağlayan ve dört aşamada kullanılan ilaç kürünün maliyetinin bin 100 sterlin olduğunu da açıklayan uzmanlar, ilacın Avrupa Tıbbi Değerlendirme Ajansı tarafından incelendiğini ve kullanım izninin geçtiğimiz ay verildiğini de belirtti.

Bundan sonra İngiltere`deki hastalara reçeteyle verilebilecek ilacın, bu ülkedeki gözlemciler tarafından izlemeye alınacağına da dikkat çekiliyor. Bu izleme ilacın etkinliği ve fiyat açısından uygunluğunun denetlenmesini öngörüyor.

Bu arada, ilacın geçen 30 yıl içinde giderek artan meme kanseri vakalarında yaşama şansını olumlu yönde etkileyeceği belirtiliyor. Genel olarak hayatta kalma oranının zaten yükseldiğini belirten uzmanlar, şimdiki halde meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 70`inin başarıyla tedavi edilebildiğini ifade ediyor.
Yayın tarihi: 15.04.2002
1241
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.