Sağlık

Meme kanserinde artış

Meme kanserinde artış

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Semih Aydıntuğ, meme kanserinin Türkiye'de sık görülen kanser türleri arasına girdiğini ve hasta sayısının arttığını söyledi.

Prof. Dr. Aydıntuğ, bu artışta yaşam biçiminin göz ardı edilemeyecek bir etken olduğunu açıkladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı işbirliği ile Kocatepe Kültür Merkezi'nde 'Meme Kanseri-Erken Teşhis ve Tedavisi' konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan Prof. Dr. Aydıntuğ, çok çeşitleri olan meme kanserinin tedavi edilmediğinde beş yıl içinde öldürücü olduğunu belirtti.

Yaşam süresinin belirlenmesinde erken tanı ve tedavi yöntemlerinin etkili olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Aydıntuğ, geç tanı konulduğunda tedavi masraflarının da artacağını anlattı:

"Öncelikle hasta kendi kendini muayene etmeli ve aralıklarla hekim kontrolünde taramalarını yaptırmalı.

Muayenede ele sert ve rahat oynamayan bir kitle ya da meme başından kanlı-koyu sarı renkte akıntı geldiğinde hemen doktora başvurulmalı."

Prof. Dr. Aydıntuğ, risk faktörlerini de sıraladı:

- Daha önce meme kanseri tanısı konulması,

- Birinci dereceden akrabalar arasında kanser hastasının bulunması,

- 40 yaşının üstünde olmak,

- İlk adete erken girmek,

- 35 yaşından önce doğum yapmamış olmak,

- Emzirmemek,

- Menopoza geç girmek,

- Uzun süre östrojen hormonu almak.

- Hastalıktan korunmak için özellikle risk altındaki kişilerin belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydıntuğ, alkol ve sigara kullanılmaması, hayvansal yağlardan uzak durulması, kilonun kontrol altında tutulması ve egzersiz yapılmasını da önerdi.
Yayın tarihi: 17.01.2006
937
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.