Sağlık

Meme kanseri oluşumu önlendi

Meme kanseri oluşumu önlendi

Fareler üzerinde yapılan deneylerde, meme kanseri oluşumu engellendi ve var olan tümörler küçültüldü.

Uluslararası Meme Kanseri Araştırmaları Birliği'nin Sacramento kentinde düzenlenen 24. Kongresi'nde deneyleri konusunda bilgi veren California Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, meme dokusunun normal büyümesini sağlayan "beta 1 integrin" isimli gen üzerinde yoğunlaştıklarını belirttiler. Bu genin bozuk çalışmasının doğrudan tümör oluşumuna neden olabildiğini kaydeden bilim adamları, bu genin, kanser olma riski bulunan farelerden çıkarılmasıyla kanser hastalığının önlenmiş ve var olan tümörlerin büyümesinin engellenmiş olduğunu açıkladılar.

Pennsylvania Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarının yaptığı deneyde ise "c-myc", "Neu", "Wnt1" ve "v-Ha-Ras4" kanser genlerinin işlevi fareler üzerinde incelendi. Bilim adamları, kanser genlerinden birinin aktive edilmesiyle farelerde agresif tümörler geliştiğini belirterek, genin inaktif hale getirilmesiyle de var tümörlerin küçüldüğünü ve ne manyetik rezonans ne de pozitron emisyon tomografisiyle tespit edildiğini belirttiler.
Yayın tarihi: 05.11.2003
1033
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.