Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Mamogram hayat kurtarıyor

Mamogram hayat kurtarıyor

Yıllık mamogramlar konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı kafanız mı karıştı? Endişelenmeyin, işe yarıyorlar. Yeni bir çalışma yıllık mamogramların kadınlardaki göğüs kanseri yüzünden meydana gelen ölümleri %40'dan %45'e kadar düşürdüğünü gösteriyor.

Çalışma yazarı MD Robert A. Smith "Bu önemli ve nüfusa bağlı bir analiz. Yıllık mamogram çektiren kadınların göğüs kanserinden ölüm riskini %45 azalttıklarını gösteriyor" diye konuştu. Smith, Amerikan Kanser Derneği için kanser izleme direktörü olarak çalışıyor.

Çalışma Cancer'ın 1 Ağustos baskısında yayınlandı. Çalışma, göğüs kanserindeki ölüm oranlarının mamografi döneminde ve bundan önceki dönemde nasıl olduğunu karşılaştırdı. Sonuçta mamogram çektiren kadınlarda ölüm oranlarının %30 oranında düştüğü görüldü. Ayrıca, yıllık mamogram çektiren kadınlarda ise bu oran %40 - %45'e çıkıyor.

New York'da Mount Sinai Hastanesi, göğüs görüntü direktörü ve Mount Sinai Tıp Okulu radyoloji profesörü olan MD Stephen A. Feig'in çalışma hakkındaki düşünceleri makale şeklinde yayınlandı.

Feig, "Bu çalışmanın sonuçlarının doğruluğundan şüphe edilmez mi? diye sorarsanız, evet derim. Bu, sonuçlara karşı çıkacak biri olamaz anlamına gelmiyorç Mamografi kusursuz bir test değil, ama şu an elimizde olan en iyi test ve faydaları risklerden daha önemli" diye konuştu.

Geçen yıl yayınlanan bir çalışma mamografinin klinik denemelerinin hatalı olduğunu idda etmişti. Çalışma, mamografinin hayat kurtardığına dair güvenilir bir ipucu olmadığınıa işaret ediyordu.

Feig "Hatalılar. Bütün Amerikan tıp dernekleri bu yazıyı eleştirdi ve kadınları izlememiz gerektiğine karar kıldılar.İsveç Sağlık kurulu ve Dünya Sağlık Organizayonu bu bulguları reddetti. Bu tiyatroda bir anda "Yangın!" diye bağırmak gibi birşey.Yangın olmasa bile insanlar panik yapıp size inanıyorlar" diye konuştu.

Feig, mamogramların klinik denemelerine katı kurallarından dolayı gerektiğinden az değer verildiğini düşünüyor.

Bunun yanında, Smith mamografinin negatif etkilerinin olduğunu da hatırlatıyor. Başlıca problem mamografinin bazen biyopsiden sonra zararlı olabilecek lezyonlar bulduğunu söylüyor. Diğer bir problem ise agresif tedavi.

Smith, "Bazı insanlar bu negatif etkileri zarar, bazıları da sınır olarak nitelendiriyor. Bazen tedavi olması gerekenden daha agresif oluyor ama bu mamografi çekilmesinden kaynaklanan bir problem değil. Kadınların hatalı pozitiflerin ve daha az agresif tümörlerin bir parçası olduğuna dair anlayışları var. Araştırdığımız şeylerin başında araştırılmadığı takdirde ölme sebep olabilecek şeyler geliyor. Erken teşhis kadınlara daha fazla tedavi seçeneği sağlıyor" diye konuştu.

Feig, kadınlara 40 yaşından başlayarak yıllık mamogram çektirmelerini tavsiye ediyor.
Yayın tarihi: 07.08.2002
648
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.