Sağlık

Makyajınızı iyi temizleyin

Makyajınızı iyi temizleyin

Doğru makyaj malzemeleri kullanılmadığı zaman gözde ciddi sorunların oluşmasına sebep olabiliyor.

Göz bölgesinin daha fazla bakım ve özen gösterdiğini anlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mahmure Borlu, ''Gözler için bilinçli bakım son derece önemli.

Makyajı temizlemeden yatmamak, doğru göz kremini ve makyaj malzemelerini kullanmak gözlerinizin sağlığının ve güzelliğinin anahtarları.

Yağ içeren ürünler

Bu noktalara dikkat edilmediğinde alerjiden, göz enfeksiyonuna kadar birçok tehlike göz sağlığını tehdit ediyor' diyor. Kullanılan malzeme gözde kızarıklık, sulanma, batma gibi yakınmalar yaparsa doktora danışmak şart.

Yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerinden de uzak durmakta fayda var. Yağ direkt gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi puslandırıyor. Kornea denilen şeffaf tabaka damarsızdır.

Gözyaşının içinde

Bu tabakanın beslenmesi için gözyaşının içindeki erimiş oksijene ihtiyaç vardır. Gözyaşının üstü ince bir yağ tabakası ile kaplandığında oksijen giremez ve göz bebeğinde oksijensizliğe neden olur. Özellikle kontakt lens kullanan kişilerde bu çok önemlidir. Bu sebeple çok yağlı malzemeden kaçınmak gerekir.
Yayın tarihi: 03.03.2007
1055
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.