Sağlık

Magandalar gizli eşcinsel olabilir

Magandalar gizli eşcinsel olabilir

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, aşırı erkeklik duygusuyla garip davranışlar içerisinde bulunan ve halk arasında maganda olarak nitelenen kişilerde gizli eşcinsellik olabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Ercan Abay, aşırı erkeklik gösterisi kadar, aşırı kıskançlık hezeyanının da bilinçaltına itilen gizli kalmış eşcinselliğinin sonucu olabileceğini ifade etti. Prof. Abay'a göre, bu iki özellik, en çok 'maganda' olarak tanımlanan tiplerde bulunuyor.

Prof. Abay, özellikle tutucu toplumların eşcinselleri akıl hastası olarak gördüğüne dikkat çekerek, ''Eşcinsellik hastalık değildir. Eşcinsel olan kişi, bunu bir yaşam tarzı olarak kabul ediyor ve toplumun önyargılarına aldırmadan hayatını yaşıyorsa, herhangi bir hastalık söz konusu değildir. Ancak eşcinsel olan kişi kendisiyle çatışıyor ve problem yaşıyorsa, psikolojik tedavi görmesi gerekir'' dedi.

Eşcinselliğin çeşitli şekillerde kendisini gösterdiğine dikkat çeken Prof. Abay, toplum tarafından bilinen eşcinsellerin yanı sıra, bilinçaltında güçlü eşcinsellik dürtüleri mevcut olan insanların da bulunduğunu ifade etti. Prof. Abay, toplumda maganda olarak nitelenen ve sürekli erkeklik taslayan kişilerin gizli eşcinsel olabileceğini belirterek şunları söyledi:

''Toplumda gözardı edilen ve tıp dilinde gizli eşcinsellik olarak bilinen bir olay var. Aşırı derecede erkeklik havasına bürünmek, her fırsatta erkekliğini ön plana çıkarmak ve hastalık derecesinde kıskançlık hezeyanına kapılmak, gizli eşcinsellerin özellikleri olarak sıralanabilir.''
Yayın tarihi: 12.07.2002
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.