Sağlık

Liposuction Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Liposuction Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

Ne yersem yiyeyim kilo aldırmaz, diyet yapmadan kilolarımdan kurtarır, Jennifer Lopez gibi popom olur diyorsanız Liposuction'ı yanlış biliyorsunuz! İşte tüm yönleriyle gerçek bir Liposuction rehberi...

Güncellenme tarihi:

Liposuction nedir?

Liposuction yani yağ aldırma; estetik cerrahi denildiğinde toplum genelinde en çok akla gelen terimlerden biri oldu. Öyle ki Amerika'da yapılan son araştırma; liposuction'ın, kadın erkek farkı gözetmeksizin, estetik cerrahi girişimlerin başında yer aldığını gösteriyor. Hazır gıdanın, hareketsiz yaşam ve stresin damgasını vurduğu 1980'li yıllardan bu yana fazla kilolar da başımızı derde sokuyor. 1980'li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatlarına bir türlü sokamayan ve estetik kaygısı fazla olan insanlar için liposuction bir çıkış yolu oldu. Ancak 'kilo aldıysanız, hemen gidip yağlarınızı aldırıp eski formunuza kavuşabilirsiniz' yanılgısına düşenler; hem mutsuz oldu, hem de doğru endikasyon ile yapıldığında gerçekten mükemmel bir işlem olan bu cerrahi girişimin adını kötüye çıkardı!Liposuction ne işe yarar?

* Boyuna göre normal kiloda olan bir erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna yol açan yağ birikimlerini (göbek, kalça yanları, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) uzaklaştırmak.

* Erkeklerde görülen jinekomasti denilen meme büyümesini tedavi etmek.

* Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak.

Liposuction hangi işe yaramaz?

* Kilo verme işlemi

* Sık kilo alıp verenler, doğum yapan kadınlar ve orta yaş üzerindeki insanlarda; bölgesel yağlanmaya eşlik eden deri ve karın duvarı sarkmasını toplama (deri üzerinde görülen çatlaklar, deride elastikiyet kaybını gösteren en önemli işaretlerdedir)

* Selülitlerden kurtulma

* Ne yersen ye, bir daha asla kilo almama

* Popo kaldırma

En sık Liposuction uygulanan bölgeler hangileri?

* Karın ve bel çevresi
* Kalçalar
* Uyluk iç ve dış yanı
* Dizlerin birbirlerine bakan yüzleri
* Boyun
* Üst kol
* Meme (erkek ve kadın)

Daha az tercih edilen bölgeler?

* Bacakların dizin altında kalan kısımları: Özel ince kanüller ile yapılmalıdır, özellikle lipoödem vakalarında tercih edilir.

* Gluteal bölge (popo): Gluteal bölgenin kalkık ve dolgun görünümü negatif yönde etkilenebileceği için; daha çok asimetri olan ve gluteal bölgenin aşırı çıkıntılı olmasından şikayetçi olan vakalarda tercih edilir.

Yayın tarihi: 15.05.2014
5003
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.