Sağlık

Kuru soğuklar cildi kurutuyor

Kuru soğuklar cildi kurutuyor

Havadaki nem oranının azaldığı bugünlerde özellikle kadınların cildinde ortaya çıkan kurumalar ve damarsal hastalıklar artıyor.

Konya Numune Hastanesi Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, havadaki nem oranının giderek azaldığını, bunun cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini söyledi. Havanın kuru olmasının yanı sıra yaş ilerledikçe de yağ bezlerinin salgısının düştüğünü ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi alamadığını belirten Atalık, bunun sonucunda ciltte kurumaların ortaya çıktığını belirtti.

Kuru soğukların fazlaca etkisini gösterdiği bugünlerde cilt kurumalarının özellikle kadınlarda daha çok görüleceğini vurgulayan Atalık, şu uyarılarda bulundu: "Hava değişiklikleri de cildin kurumasında çok etkili oluyor. Kuruyan ciltte çatlaklar, deri dökülmeleri meydana gelebilir. Cildin ihtiyacı olan nem sağlanmazsa, tehlikeli sonuçlar doğurabilecek kurumalar, egzamaya kadar ilerleyebilir. Kadınlarda dolaşım bozuklukları ile ilgili damarsal hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca, daha soğuk günlerde cilt donmaları sonucu, burun, kulak ve parmak uçlarında menekşe moru renkler oluşabilir. Bu renkler, önlem alınmaması durumunda ilerleyen günlerde yaraya dönüşebilir."

Atalık, soğuklarda cildin korunabilmesi için öncelikle gereken nemi almasının sağlanması gerektiğini belirterek, "Banyodan sonra düzenli şekilde nemlendirici kullanılmalı, ayrıca olabildiğince sıkı giyinip, soğuğun etkisi azaltılmalıdır" dedi.
Yayın tarihi: 31.10.2003
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.