Sağlık

Kumarbazlığın sırrı çözüldü

Kumarbazlığın sırrı çözüldü

Bilim adamları, kumarbazlığın sırrını çözdüler. Bir kişinin sürekli kumar oynamasının ve şansı kötüye gitmesine rağmen oynamaktan bıkmamasının nedeni, kendi beyni. Beynin önündeki bir merkez, kaybetmesine rağmen kumarbaza sürekli ''Artık kazanma zamanı'' diye yanlış uyarıda bulunuyor.

MICHIGAN Üniversitesi bilima damlarının yaptığı araştırmaya göre, sürekli kaybeden şanssız kumarbazlar, aslında kendi beyinlerinin kurbanı oluyor. Kumar gibi şans oyunlarında, oyuncuların çok çabuk karar vermek zorunda olduklarını belirten araştırma ekibi uzmanlarından Dr. William Gehring, ''kaybeden bir kumarbazın beyni, artık kazanma zamanının geldiği uyarısını yapar ve böylece, oyuncu daha yüksek miktarda para koyar. Yani beyin kötü bir karar verir ve bunu tekrarlar'' diye konuştu.

Dr. William Gehring, ani ve kritik karar verilmesinden beynin ön kısımda yer alan bir bölgenin sorumlu olduğunun anlaşıldığını belirtti. Dr. William Gehring, beynin her durumda süratle değerlendirme yapıp karar aldığını ve vereceğimiz tepkiyi saptadığını, ancak bunu yaparken günlük yaşamdan esinlendiğini söyledi. Dr. Gehring, beynin ani karar verme mekanizmasını şöyle izah etti:

''Beynimiz, şans eseri meydana gelen olaylar karşısında zayıf kalabiliyor. Böyle bir durumda beyin, gerçek yaşamdan esinleniyor ve her kötü olaydan sonra, örneğin üç dört gün yağan yağmurun ardından güneşin çıkması gibi, iyi bir olayın meydana geleceğini düşünüyor. Bu da kumarbazın yeniden oynamasına ve daha yüksek miktarda para koymasına neden oluyor. Eğer şansı ters gidiyorsa, kumarbaz sürekli yüksek miktarda para kaybediyor.''
Yayın tarihi: 25.03.2002
563
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.