Sağlık

Kucaklaşın, güzelleşin

Kucaklaşın, güzelleşin

Güzellik evrensel bir tutkudur. Bu tutkunun en çok yoğunlaştığı yerlerin cildiniz ve saçlarınız olduğu da kuşkusuzdur.

Kadın ya da erkek olun fark etmez! Hangi yaşta olursanız olun cilt veya saç güzelliğine ait küçük bir haber kulaklarınızda kocaman bir dinleme alanı oluşturur.

Araştırmalar güzelliğin, deriden çok daha derinlerde bir yerlerde olduğunu gösteriyor. İnsan beyni cildine ve saçlarına her gün binlerce mesaj yolluyor. İki yönlü bir kırmızı telefon hattı cildiniz ve beyniniz arasında gidip geliyor. Tıpkı bağırsaklarınızla beyniniz arasında olduğu gibi bu hat gece gündüz çalışıyor. Stresle, üzüntüyle oluşan cilt pullanmaları, kızarma ve kaşıntılarınızın nedeni bu kırmızı hattır. İç dünyanız gergin, çatışmaları çok, hüzünleri yoğun, gelgitleri fazlaysa cildinizin bundan payını alması kaçınılmazdır.

İçimizdeki telefon

İşin ilginç yanı, bu kırmızı telefon hattının iki yönlü olmasıdır. İyi ve güzel bir cilde sahip olduğunuzu fark ettiğiniz veya teninize hoş ve keyifli temaslar hissettiğinizde beyninizin olup bitenden keyif alması ya da beyninizdeki olumsuzlukların cildinizde kızarma ve döküntülerle sonuçlanması bundandır. Kısacası beyninizi yakından etkilemekte, bu iki yönlü etkileşim gün boyu sürüp gitmektedir.

Masajın faydası

Masajın iyileştirici gücü de işte bu ilişkide, ten-beyin bağlantısında yatmaktadır. Kozmetolojide 'fasial masaj' olarak tanımlanan 'yüz masajının' cilde genç ve ipeksi bir görünüm vermesi bundandır. Yüzünüze ya da bedeninizin başka bir yerine masaj yaparak sağladığınız yararın en az yarısını bu keyifli masajlardan ve kendine servis verme hoşluğundan geldiğini söylersek pek abartmış olmayız.

Bütün bunların anlamı kısacık bir cümlede gizlidir: Dokunmaya ve dokunulmaya hepimizin çok ihtiyacımız var. Sevilmeye, okşanmaya muhtacız. Bundan insan olarak keyif duyuyor, zevk alıyoruz. İster sevgiyle, saygıyla isterseniz şefkatle, aşkla dokunun hiç fark etmez! Dokunun!

İnsanları kucaklayın, sarılın, okşayın, omuzlarını kavrayın, kollarına girin. Onlara güç, sevgi, keyif verin, güzellik katın. Dokunmaya çok ihtiyacınız var. Dokunmaktan korkmayın!

Cilt dostu besinlere güvenin

Kan şekerindeki ani artışlar, dokularınızdaki proteinleri sertleştirerek sakız kıvamında bir bozuşmaya sürükler. Bunu güneşte kalan bir su hortumunun sertleşip katılaşmasına, çatlayıp kolayca kırılmasına da benzetebilirsiniz. Cildinizdeki kollagen liflerine yapışan şeker molekülleri, cildinizin esnekliğini kaybetmesine, pörsümesine, derin kırışıklıklara uğramasına yol açar. Pirinç, mısır, şeker, unlu-yağlı tatlılar, kekler, kurabiyelerin cildiniz için pek dost besinler sayılmamasının nedeni budur. Eğer cildinize dost yiyecekler arıyor, yedikçe daha güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız işte bizim önerilerimiz:

Meyveler:Ahududu, çilek, erik, portakal, kırmızı portakal, nar, pembe greyfurt, kivi, kırmızı-yeşil elma

Hayvansal besinler: Yumurta beyazı, balık, (özellikle yağlı balıklar), keçi peyniri

Sebzeler: Domates, siyah lahana, pancar, kırmızı dolmalık biber, kırmızı soğan, pazı, ıspanak, tarhun, kekik-maydanoz, karnıbahar, kırmızı turp

Kuru tohumlar: Keten tohumu, susam, çörek otu, sert kabuklu yemişler, kuru tohumlar (ayçiçeği)

İçecekler: Nar suyu, kırmızı greyfurt suyu, yeşil çay, beyaz çay, siyah çay, domates suyu, portakal suyu

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 26.10.2005
974
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.