Sağlık

Kozmetiklerde kimyasal tehlike

Kozmetiklerde kimyasal tehlike

ABD'de yapılan kozmetiklerle ilgili bir araştırma, parfüm, oje, deodorant gibi güzellik ürünlerindeki bir kimyasalın sağlığımızı tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Hastalık Kontrol Merkezleri (Centers for Disease Control-CDC) tarafından gerçekleştirilen ve ''Pek Güzel Değil'' ismini taşıyan araştırma, çevreci gruplar tarafından Fransız haber ajansı AFP aracılığıyla dünyaya duyuruldu.

Araştırma için 72 ürün incelendi ve bunların yüzde 72'sinin ''fitalat'' denilen tehlikeli bir kimyasal içerdiği belirlendi. Sanayide plastik yumuşatıcısı olarak kullanılan bu maddenin, insanların üreme sistemlerine, hayvanların ise karaciğer, akciğer ve böbreklerine zarar verdiği anlaşıldı. Araştırma sonuçları yorumlanırken, ''Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) bu kimyasaldan 20 yılı aşkın bir süre haberdar. Gıda ambalajları, duş perdeleri, otomobil iç kısımları, boyalarda da bu sakıncalı kimyasal bulunuyor. Yılda 20 milyar dolarlık kozmetik sanayi, federal yasadaki boşluklar nedeniyle, kişisel bakım ürünlerine bu kimyasalı istediği kadar katabiliyor. Üstelik bu araştırma, kozmetik pazarındaki ürünlerin yüzde birini bile kapsamıyor'' denildi.
Yayın tarihi: 12.07.2002
1004
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.