Sağlık

Kornea hastalarına müjdeli haber

Kornea hastalarına müjdeli haber

Sağlıklı göz dokusundan alınan kök hücrelerin laboratuvarda çoğaltılıp göze nakledilerek kornea dokusu elde edilmesini sağlayacak.

Kornea nakli için donöre ihtiyaç bitiyor, hasta kendi gözünden alınan dokuyla yeni korneaya kavuşabilecek. ODTÜ'lü uzmanların da olduğu ekip sona yaklaşıyor

7 yıl içinde insanlara da uygulanabilir
Sağlıklı göz dokusundan alınan kök hücrelerin laboratuvarda çoğaltılıp göze nakledilerek kornea dokusu elde edilmesini sağlayacak proje üstünde çalışan araştırmacılar, yapay korneanın yakında hayvanlarda deneneceğini, yedi yıl içinde de insanlara uygulanabileceğini belirtiyor. Projenin başarıyla tamamlanması halinde yılda tüm dünyada yapılan ortalama 60 bin kornea nakli ameliyatında kullanılacak yapay kornea, biyomedikal yöntemlerle elde edilebilecek.

ODTÜ'lüler 'taşıyıcı' yaptı
ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Vasıf Hasırcı ve ekibinin yanı sıra Fransa, İtalya, Almanya, İsveç'in de aralarında bulunduğu 13 Avrupalı ekip, 'Kornea Mühendisliği Projesi'ni dört yıl önce AB'ye sunup çalışmalara başlamış. Prof. Dr. Hasırcı, doku mühendisliğinin hücre ve hücrelerin içine konulduğu taşıyıcı olarak iki ana bölümü olduğunu anlatıyor. ODTÜ Biyomateryal ve Doku Mühendisliği Grubu (BIOMAT) üyeleri, taşıyıcının yapımı üzerine yoğunlaşmış.

Fransa'dan gelen hücreler, laboratuvarda BIOMAT üyelerinin geliştirdiği taşıyıcıyla birleştirilmiş. Prof. Dr. Hasırcı hücrelerin yerleşeceği taşıyıcının yapısının önemli özelliğinin vücutta erimesi (biyo-bozunur) olduğunu, göze nakledildikten sonra eriyeceğini ve vücutta bütün dokuların doğal olacağını belirtiyor.

Her hastaya kornea bulunabilecek
Prof. Dr. Hasırcı, "Ancak yeterli dayanıklılığa ulaşan yapay kornea nakilde kullanılacak. Bu yapı, öncelikle tavşanlarda ve klinikteki hastalarda denenecek. Başarıya ulaştığımızda bağışçılardan kornea almak yerine, hastanın kendisinden alınan hücrelerle elde edilecek bu malzeme kullanılacak. Her hastaya kornea bulunabilecek, organ bağışçısı kaynaklı riskler ortadan kalkacak. Bu sürecin altı-yedi yıl sürebileceğini tahmin ediyorum" diye konuşuyor.

'Hayvanda deney de bitecek'
Prof. Dr. Hasırcı ayrıca, "Türkiye'de ve dünyada bağışlanan organ, dolayısıyla kornea sayısı yeterli değil. Bazı görme bozuklarının lazer ve benzeri yöntemlerle düzeltilme işlemleri korneayı nakledilemez hale getirdiği için sayı daha da düşüyor. Plastik yapay kornealar da zamanla bozuluyor" diyerek, AB 6. Çerçeve Programı kapsamındaki bu projenin getireceği rahatlıkları vurguluyor.

Prof. Dr. Hasırcı böylece hayvanlar üzerinde kornea deneylerinin de sona ereceğini, bu durumun AB'nin önem verdiği bir konu olduğunu da ekliyor. (aa, Yaşam Servisi)

Radikal
Yayın tarihi: 25.11.2007
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.