Sağlık

Klima çarpmasın!

Klima çarpmasın!

Yaz aylarında insanların serinlemek için kullandıkları klimalar bilinçsiz kullanıldığı takdirde yüz felci ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Klima kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş soğutmak için kullanılmasına dikkat çekiliyor. Örneğin dışarıda sıcaklık 35-40 dereceyse, klima çalıştırılacak ortamda sıcaklık, aralıklarla 5'er derece düşürülmeli ve 25 derecede sabitlenmeli. Bu sıcaklığın altına kesinlikle inilmemeli.

Son yıllarda ev, işyeri ve otomobillerde klimalar sıkça kullanılmaya başlandı. Ancak klimalar bilinçsizce kullanılırsa serinlemek yerine bir çok hastalığa davetiye çıkarabiliyor. Bunların başında ise üst solunum yolu hastalıkları ve yüz felci geliyor. Fatih Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Zeki Yıldırım klimalarda üreyen mikropların insanlara bulaşarak hastalıklara neden olabileceğini belirtiyor. Ayrıca klimanın neden olduğu ani ısı değişimleri zatürree, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açabiliyor. Doç Dr Zeki Yıldırım özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar ve çocukların dikkatli olması gerektiğini hatırlatıyor.

Geçmişte üst solunum yolu rahatsızlığı geçirenlerin klimalara karşı dikkatli olması gerekiyor. Çünkü klimaların yanlış kullanımı, sinüzit rahatsızlığı olanlarda göz dibi iltihabı, beyin iltihabı ve akciğer problemlerine yol açabiliyor. Orta kulak rahatsızlığı geçirmiş olanlarda ise yüz felci, işitme sorunları görülebildiği biliniyor.

Yanlış klima kullanımının yol açtığı bir diğer sorun ise yüz felci riski. Özellikle kışın rüzgarlı havalarda görülen yüz felci yazında klimalar sayesinde artıyor. Bu yüzden terliyken klima karşısında oturulmaması ve ıslak saçla dışarı çıkılmaması öneriliyor.
Yayın tarihi: 07.06.2006
934
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.