Sağlık

Kısırlık tedavisi için beklemekte önemli

Kısırlık tedavisi için beklemekte önemli

Sabır, ebeveynlerin çocuklarına aşılaması gereken tek erdem değil. Fakat, çocuk sahibi olmaya hevesli çiftlerin karar vermeden önce hatırlamaları gereken bir gerçek. Yeni bir çalışma, çiftlerin çocuk sahibi olamadıklarını düşünüp tedaviye erken yöneldiklerini ve aslında ihtiyaç olmayan doğurganlık tedavilerinden medet umduklarını söylüyor.

Çalışma, çocuk sahibi olmaya niyetlendikten sonra ilk yıl başarılı olamayan çiftlerin ikinci yıl amaçlarına ulaştığını gösteriyor. Bunun yanında, çiftlerin ilk yıl çocuk sahibi olamamasının nedenleri de var. O yüzden araştırmacılar çiftlerin ve doktorların doğurganlık tedavilerine başlamadan önce sabırlı olmaları gerektiğini söylüyor.

Yedi Avrupa ülkesinde 782 çift üzerinde yapılan araştırmaya göre 30larının sonlarında olan kadınlarda bile çiftlerin sadece %10'unun iki yıllık denemeden sonra çocuk sahibi olamadığını gösteriyor.

Uzmanlar, doğal yolla hamile kalma süresinin kadının yaşıyla arttığını söylüyor.

Araştırmacı MD David Duncan, "Yaşı ne olursa olsun, ilk 12 ayda hamile kalamayan kadınlar takip eden diğer 12 ayda hamile kalabiliyor. 40 yaşın altında partneri olan 19-26 yaşlarındaki kadınların %3'ü, 27-34 yaşlarındaki kadınların %6'sı, 35-39 yaşlarındaki kadınların %9'u hamile kalmayı başaramıyor" diye konuştu.

North Carolina Çevre Sağlığı Bilimleri Ulusal Enstitüsü'nden Duncan araştırma sonuçlarını bu hafta gerçekleşen Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği'nin yıllık konferansında sundu.

Çalışma, kadın yaşı 30'ların sonlarına yaklaştığında erkek yaşının kısmen önem kazandığını söylüyor. İlk yıl başarısız olan çiftlerin oranı, erkek 40 yaşın üzerindeyse, 35-39 yaşlarındaki kadınlarda %18'den %28'e ulaşıyor. İkinci yıl bu oran, erkek 40 yaşın altındaysa % 9'a 40 yaşın üzerindeyse %16'ya değişiyor.

Duncan hamile kalmanın çiftten çifte değiştiğini ve normal çiftlerin bile ilk yıl çocuk sahibi olamamasının normal olduğunu söylüyor. O yüzden çiftlerin tedavi olmaya başlamadan önce 18- 24 ay gibi bir süre beklemeleri gerekiyor.

Duncan'a göre, hamilelik komplikasyonları, kilo, doğum kusurları ve yaşayan bebeklerde uzun süreli sakatlıklara neden olma riskini arttırdığı için tedaviye erken başlamamak çok önemli.

Tabii ki bu çiftlerin ve doktorların birlikte vermeleri gereken bir karar. Fakat yine de, bir yıl boyunca hamile kalamadıktan sonra çiftlerin bir doğum uzmanıyla görüşmesi iyi bir fikir olur.
Yayın tarihi: 08.07.2002
594
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.