Sağlık

Kilo-boy oranı yanlış mı?

Kilo-boy oranı yanlış mı?

Şişman olup olmadığınızı ölçen vücut kütle endeksinin hatalı olduğu görüşü belirtildi. Daha doğru bir hesaplama aranıyor.

ABD'deki Mayo Kliniği'nden araştırmacılar, tıp dergisi Lancet'te yayımlanan makalelerinde, BMI'sı düşük çıkan hastaların kalp krizinden ölme risklerinin BMI'sı normal oranlara oranla daha yüksek olduğunu saptadıklarını belirttiler. Bunun yanı sıra aşırı kilolu hastaların, BMI'sı normal çıkan hastalara göre kalp sorunlarının daha az olduğu kaydedildi.

Kalp hastalığı bulunan 250 bin kişiyi kapsayan 40 araştırmanın verilerinin incelenmesiyle ulaşılan bu bulgunun, obezitenin bir sağlık sorunu olmadığını ileri sürmediği, ancak 100 yıldır kullanılan BMI testinin güvenilir bir araç olmadığını gösterdiği vurgulandı.

Belçikalı Adolphe Qeutelet tarafından 1830-1850 yılları arasında bulunan Vücut Kütle Endeksi, kilo-boy oranına göre şişmanlık derecesini saptıyor. Kilo ve boya göre yapılan hesaplamada çıkan 18,5 rakamı zayıflığa işaret ederken; 18,5 ile 24,9 arası normal; 25 ile 29,9 arası aşırı şişman ve 30'un üstü obez olarak kabul ediliyor.

Genel sağlığın kapsamlı bir göstergesi olması amaçlanan BMI, kalp krizi riskinin standart teşhis aracı haline gelmişti.
Yayın tarihi: 23.08.2006
1156
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.