Sağlık

Kemikler hakkında bilmeniz gereken herşey

Kemikler hakkında bilmeniz gereken herşey

Görülme sıklığı hızla artan kemik hastalıkları korkutuyor.

Uzmanlar kadınların korkulu rüyası osteoporoz'un gelecekte en yaygın hastalık olacağını ve her yaştan insanı tehdit edeceğini belirtiyor. Yaşınız kaç olursa olsun kemik sağlığınızı korumak için geç kalmadınız. İlk adım olarak önce kemiklerinizi tanıyın!

Yaş
Kemik kütlesi kaybı 30'lu yaşlarda başlayıp ileriki yaşlarda kırılma ya da çatlama riskini artırıyor.

Hormonlar
Östrojen hormonu kemik yapımında son derece önemli bir etken. Ancak menopoz döneminde ya da herhangi bir nedenden dolayı azaldığı zaman osteoporoza davetiye çıkarıyor.

Irsiyet önemli
Ailenizde osteoporoz varsa sizin için risk yüksek demektir.

Çatlak veya kırılmalara dikkat
Hayatınızın herhangi bir döneminde çatlak veya kırılma gibi sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu konuyu irdelemenizde yarar var. Olay basit bir çarpma ya da düşme sonucunda mı gerçekleşti? Yoksa ağır bir kaza mı? Basit bir çarpma ya da düşme sözkonusu ise yaşınız kaç olursa olsun hemen bol kalsiyumlu bir beslenme programı uygulamanızda ve bunu yaşamınız boyunca belirli aralıklarla yinelemenizde yarar var.

İlaçlara dikkat
Bazı ilaçlar kalsiyum alımını engelleyip östrojen hormonunun azalmasına dolayısıyla kemik erimesine yol açıyor. Örneğin uzun kortizon tedavisi gibi...

Sigara, kahve ve alkol
Sigara seks hormonlarının kalitesini ve düzeyini düşürür, östrojen hormonu azaltır. Aşırı alkol ya da kahve alımı besinlerden aldığımız kalsiyumun vücut tarafından kullanımını engeller.

Sıkı diyetler
Dengesiz ve kalsiyum içermeyen diyet programları kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

Adet düzensizlikleri
Düzenli adet, östrojen hormonunun vücut tarafından doğru miktarda üretildiğinin işaretidir. Adet düzensizliklerinde östrojen yetersiz kalıyor ve osteoporoz riskini artırıyor.

Yaşam stili
Kapalı ortamlarda hareketsiz bir yaşam sürdüren kişilerin osteoporoza yakalanma riskleri yüksek. 15-30 günlük yatak istirahatı bile osteoporoz riskini artırıyor.

Kemiklerin düşmanlarını tanıyın!

Protein
Kırmızı etten alınan protein, kemiklerin yapıtaşı olan kollajenin yapımı için son derece önemli. Ancak dikkat, protein fazlası, besinlerden alınan kalsiyumun böbreklerden atılımını hızlandırıp miktarının azalmasını sağlıyor.

Sigara
Sigara, östrojen hormonunu uyararak kemiklerin koruyucu etkisini azaltıyor. Günde 20 sigaradan fazlası iskelet için gerçek bir düşman.

Kahve
Aşırı kahve tüketimi kemiklerdeki kalsiyum miktarını azaltıyor. Bu konuda yeterince tıbbı kanıt olmasa da günde 2-3 fincanı geçmemek gerekiyor.

Tuz
Aşırı tuz tüketimi, kalsiyumun böbreklerden atılımını kolaylaştırıyor. Tuz gibi aşırı miktarda sodyum içeren besinlerden uzak durun.

Alkol
Aşırı alkol alımı, bir çok hastalıkta olduğu gibi, osteoporoz için de yüksek bir risk faktörü olabilir.
(Lezzet Dergisi)
Yayın tarihi: 27.10.2003
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.