Sağlık

Kemik erimesi duracak!

Kemik erimesi duracak!

Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği, kemik üremesini tetikleyecek yeni yöntem, kadınların yüzde 30'unda görülen kemik erimesinin tedavisi konusunda umutları artırdı.

Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nden bilim insanları, farelerin protein yapısında ince bir ayar yaparak, kemik ağırlığını büyük ölçüde artırabileceklerini keşfetti. Modifikasyonun çok küçük olması nedeniyle, aynı yöntemin insanlarda da yan etkilerinin minimumda kalması umuluyor.

Omurgalılarda, kemikler hayat boyunca sürekli oluşup, sürekli bozuluyor. Osteoclast isimli hücreler sürekli kemiğin bozulmasına neden olurken, osteoblast adlı hücreler ise kemiği yeniden dolduruyor. İdeal bir durumda, bu iki tip hücre mükemmel bir denge ile kemiğin ağırlığını korumasını sağlıyor.

Fakat bu denge bozulur ve kemik tekrar üretildiğinden daha fazla deforme olursa, bu durum kemik erimesine yol açabiliyor.
Araştırmacılar, NFATc1 adlı bir proteinin yapısını değiştirerek bu dengeyi değiştirebileceklerini keşfetti.

Farelerde NFATc1 proteininin yapısını değiştirerek, proteinin hücrelerin komut merkezlerine daha kolay gidebilmesini sağlanması, proteinin eskisine göre biraz daha aktif hale gelmesini sağladı.

Bu da bol miktarda yeni kemik üretimini tetikledi. Bilim insanları bulunan etkiyi tekrar yaratarak, kemik erimesini tedavi edecek yeni ilaçların geliştirilmesi planlanıyor.
Yayın tarihi: 22.10.2006
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.