Sağlık

Kasıklar kontrol altında

Kasıklar kontrol altında

Özellikle genç kadınların idrar kaçırma sorununu doktordan bile gizledikleri, bu durumun da tedaviyi çok daha olumsuz etkilediği ve geciktirdiği söylendi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Türkiye'de kadınların yüzde 15-17'sinde idrar kaçırma sorunu bulunduğunu belirterek, "Kadınların, özellikle de genç kadınların bu sorunlarını doktordan bile gizlemesi, tedaviyi istemeden güçleştirmektedir" dedi. İtil, yaptığı açıklamada, kadınlarda idrar kaçırmanın ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

İdrar kaçırma sorununun, özellikle ileri yaşlarda, menopoz sonrasında ya da çok doğum yapmış kadınlarda ortaya çıktığını anlatan İtil, "Yapılan araştırmalara göre ülkemizde bu soruna kadınların yüzde 15-17'sinde rastlanmaktadır. Bu birçok kronik hastalıktan daha yüksek bir orandır" diye konuştu.

İtil, idrar kaçırmanın yaşamı tehdit eden bir sağlık sorunu olmadığını, ancak tedavi edilmeyip kendi haline bırakıldığında yaşam kalitesini ileri derecede bozan, sosyal ve seksüel yaşamı çekilmez hale getiren ve depresyona sürükleyen kronik bir hastalık olduğunu ifade etti. İtil, halk arasında "bu durum tedavi edilemez" ya da "yalnızca ameliyatla tedavi edilebilir" gibi yanlış inanışlar olduğunu da söyledi. İtil, "Kadınların, özellikle de genç kadınların bu sorunlarını doktordan bile gizlemesi, tedaviyi istemeden güçleştirmektedir" dedi.

Tedavi yolları

Öksürme, hapşırma, koşma ve yürüme gibi eylemler sırasında ortaya çıkan idrar kaçırmanın tedavisinin cerrahi yöntemlerle mümkün olabildiğini belirten İtil, günümüzde bu operasyonların artık 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlandığını bildirdi.
Yayın tarihi: 05.10.2006
1489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.