Sağlık

Karamsarlar hasta oluyor

Karamsarlar hasta oluyor

Depresif bir ruh haline sahip olan kişilerin kansere yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu biliyor muydunuz?

Bugüne kadar yapılan çeşitli araştırmalar melankolik, depresif bir ruh haline sahip olan kişilerin, çeşitli hastalıklara özellikle de kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya seriyor.

Umutsuzluk hissi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, Bostonlu Dr. Bernard Fox'un, depresif insanların iki katı oranda kansere yakalandığını tespit ettiğini belirterek şöyle devam etti:

''Kanserin zihinsel yönleri üzerinde 20 yıl süren bir araştırmadan sonra psikolog Lawrence Leshan, 455 kanser hastasında kişilik incelemeleri yaptı ve 71 'son evre' vakasında derinlemesine terapi uyguladı. Terapi uyguladığı 71 kanser hastasının 68'inde bu 'umutsuzluk' durumunun hastalıktan önce de var olduğunu belirledi.''

İlişkilerin de etkisi var

Prof. Dr. Güler, bir ilişkinin sona erdiğini kabul etmenin çok zor olduğunu, bu nedenle boşanmış kişilerde kanser, kalp hastalıkları, zatürree, yüksek tansiyon ve kaza ölümleri oranının, evli ya da bekarlara kıyasla daha yüksek olduğunu da ifade etti.
Yayın tarihi: 17.01.2007
576
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.