Sağlık

Kansere karşı öneri: Kilo almayın

Kansere karşı öneri: Kilo almayın

Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı, kanser riskini azaltmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

Dünyada şimdiye kadar yapılmış 7 bin araştırmayı inceleyen Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı, kanser riskini azaltmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

• Listenin başında kilo almamak geliyor.

• Bunu, şekerli içecekler ve alkolden uzak durmak takip ediyor.

• Vakıf ayrıca, domuz pastırması ve jambonun mümkün olduğunca az tüketilmesini öneriyor.

En yaygın tür meme kanseri
Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı'nın çalışması, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyor. En yaygın kanser türlerinin meme ve bağırsak kanseri olduğuna dikkat çeken araştırma, vücuttaki yağ oranının özellikle bu tür kanser riskini arttırmada şimdiye kadar sanılandan daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Kanserin bir kader olmadığının altını çizen rapor, insanın yaşam biçimini değiştirerek riski en aza indirebileceğini savunuyor. Ancak başka araştırmalar, kanser vakalarının üçte ikisinin yaşam biçimi ile ilgili olmadığını, dolayısıyla insanların riski azaltmak için yapabilecekleri fazla birşey olmadığını ortaya koyuyor.

Tavsiyeler dikkate alınmalı
Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı'ndan Progesör Martin Wiseman ise, dünyada her yıl rastlanan 10 milyon kanser vakasından üç milyonunun, söz konusu tavsiyelerin izlenmesi durumunda önlenebileceğini belirtiyor.

Araştırma uygun kilonun korunmasının yanı sıra, ne yendiğinin de önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bir yetişkinin haftada yarım kilodan fazla kırmızı et tüketmemesi gerektiği belirtiliyor.

Uzak durulması gerekenler
Haftada beş hamburger yemenin bir zararı olmayacağını belirten uzmanlar, salam, domuz pastırması ve jambon gibi et ürünlerinden ise mümkün olduğunca uzak durulmasını öneriyor.

Alkolün, az miktarda tüketilmesi durumunda diğer başka hastalıklara karşı önleyici olabileceğini kabul eden araştırmacılar, kanser için ise aynı şeyin geçerli olmadığını, kanserden uzak durmak için alkolün hiç tüketilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Önerilen miktar, erkekler için günde iki, kadınlar için ise günde bir kadeh.

BBC Türkçe
Yayın tarihi: 08.11.2007
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.