Sağlık

Kanser taraması yapılacak

Kanser taraması yapılacak

Sağlık Bakanlığı, hizmet alımı yoluyla16 ilde rahim ağzı kanserine neden olan virüs taraması yaptıracak.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı, rahim ağzı kanserinin önemli bir etkeni olan Human Papilloma Virüsünün (HPV) alt gruplarının toplumda görülme sıklığının belirlenmesi, erken uyarı, kayıt, izlem, analiz ve eğitim sistemi kurulmasına yönelik projenin hizmet alımı yoluyla yürütülmesi için bir ihale açtı.

Tarama çalışması, Adana, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Giresun, İstanbul, Sivas, Şanlıurfa ve Trabzon'da yürütülecek.

Bu merkezler, toplayacakları toplam 3 bin 500 veriyi bir kargo veya PTT aracılığıyla en kısa sürede, kurulacak Merkez Laboratuvarına gönderecek. Gönderilen numuneler bu merkezde çalışıldıktan sonra çıkan sonuçların veri analizi, kurulacak yazılım sistemleriyle analiz işlemlerinin yapıldığı Merkezde oluşturulacak "Databank"ta toplanacak.

Virüsün genetik tayini yapılacak

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, projeyle tarama hizmeti satın alınırken, aynı zamanda bir laboratuvar da oluşturulacağını bildirdi.

Böyle bir laboratuvarın Türkiye'de ilk olacağını anlatan Tuncer, çalışma sonunda laboratuvarın Sağlık Bakanlığına devredilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Yayın tarihi: 07.10.2006
2000
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.