Sağlık

Kalp krizi belirtilerini dikkate alın

Kalp krizi belirtilerini dikkate alın

Kadınlarda kalp krizinden önceki ve kriz sırasındaki belirtiler erkeklerdekinden çok farklı.

Kadınların sadece yüzde 30'u kriz öncesi ağrı çekiyor. Ancak yüzde 70'i yorgunluktan şikayet ediyor. Kalp hastalıkları özellikle menopoz sonrası kadınlarda çok yaygın. Damar sertliği ve kalp hastalıkları her iki kadından birinde mevcut. Son günlerde Circulation dergisinde çok ilginç bir çalışma yayınlandı, içinde bayan okuyucular için çok önemli bilgiler var. Kadınların kalp krizi öncesi ve kalp krizi sırasındaki belirtileri erkeklerden çok farklı. Yorgunluk yüzde 70, uyku bozuklukları yüzde 47 ve nefes darlığı yüzde 42 en sık rastlanan belirtilerdi. En önemlisi kalp krizi öncesi, sadece yüzde otuzdan az kadında göğüs ağrısı vardı. Kalp krizi sırasında ise kadınların yüzde 43'unde göğüs ağrısı olmadı.Yani yarıya yakın bölümde ağrı yok. Bu çalışmanın önümüzdeki yıllarda teşhis ve tedavide önemli bir yeri olacak.

Daha önceki çalışmalara bakıldığında buna benzer farklılıklar var. Örnek olarak madde verilmeden yapılan stres testi kadınlarda yanlış teşhislere neden oluyor. Kadınların by-pass ameliyatlarından sağladığı yararlar erkeklere göre daha az. Diğer konularda olduğu gibi kadınlar ve erkekler arasında çok farklar var.

Yiyeceklerle ilgili üç yeni haber ise şunlar:

Kızılcığın benzeri cranberry ile yapılan çalışma felç esnasında beyne olan zararı azaltıyor. Bu meyvenin antioksidan etkileri biliniyor. Bakterileri durduran etkisiyle idrar yolları enfeksiyonu ve mide ülserinde de faydalı. Kalp hastalıklarında ceviz, badem ve fıstık...

İçlerinde çok yüksek miktarda Omega-3 var. Bu madde ani kalp ölümlerini azaltıyor: Kolesterolü düşürüyor. Semizotu ve balıkta da zengin olarak var. Son çalışma fıstıkta yüksek miktarda E vitamini olduğunu gösterdi. Omega-3'ün yanı sıra içindeki diğer maddeler ile kalbi koruyor, C-reaktif protein damar sertliği veya kalp hastalıkları ile artan bir protein ve basit bir kan testi ile seviyesi belirlenebiliyor. Soya sütü bu proteinin seviyesini azaltıyor. Aynı zamanda soya sütü toplam kolesterolü ve trigiliseridleri düşürüyor. Yani kızılcık, soya sütü ve fıstığa devam.

Bu kış ABD'de grip salgını hızla yayılıyor. New York'ta şu an durum çok kötü değil. Yine de üretilen aşılar tükenmiş durumda. Yüksek riskli kalp hastalarımızı Eylül ayından başlayarak aşıladım. Hastanede veya tokalaştıktan sonra el yıkamak en iyi korunma yöntemi. En riskli grup yaşlılar ve çocuklar. Her sene Amerika'da otuz altı bin kişi grip ve buna bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Kalp hastalarına her sene grip aşısı ve on senede bir zatüree aşısı yapılmalı. Önümüzdeki beş on sene içersinde dünya çapında bir grip salgını bekleniyor. En son büyük salgın 1968'de oldu.

Doç. Dr. Özgen Doğan(Columbis Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi)

Kaynak: Formsante
Yayın tarihi: 15.02.2004
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.