Sağlık

Kalın bel 4 hastalığın habercisi

Kalın bel 4 hastalığın habercisi

"Ben şişman değilim ki yalnızca göbeğim var" diye boş yere kendinizi teselli etmeyin. Kalp hastalığı, şeker, yüksek tansiyon çok yakınınızda.

"Ben şişman değilim ki yalnızca göbeğim var" diye boş yere kendinizi teselli etmeyin. Prof. Dr. Mocan'a göre siz artık karın obezisiniz ve kalp hastalığı, şeker, yüksek tansiyon ve hatta hatta iktidarsızlık size çok yakın... Göbekten kurtulmak için bugün harekete geçin!..

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Şefi Endokronoloji Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan göbek yapan beslenme yöntemleri ve bel bölgesindeki yağlanmadan kurtulma yollarına dair sorularımızı yanıtladı:

Neden insanlar çok kiloları olmadığı halde bir anda göbek sahibi olurlar?
Bunun adı 'karın obezitesidir'. Elinize bir mezura alın ve ölçün. Bel ölçüleri 102 santimin üzerindeki erkekler ile 88 santimin üzerindeki kadınlar karın obezidir. Hem beslenme yetersizliğinde hem de fazlalığında karın obezi olabilirsiniz. Karaciğeriniz her iki durumda da yağlanır. Dalak, bağırsak, pankreas yağlanmaz ama karaciğer yağlanır. Böylece göbek olur. Göbeğiniz varsa şeker hastalığına yakalanma riskiniz artar. Bununla birlikte hipertansiyon oluşur ve kalp hastalıkları riskiniz çoğalır. Artık kalp hastalığı için de adaysınızdır... Bununla birlikte karın şişliği olan erkekleri iktidarsızlık bekler.

Göbeği olanlar obezdir

Çok şişman olmayan ama göbeği olanlar obez midir?
Evet, sadece karındaki obezite bile komplikasyonlara neden olabilir. Yani sadece göbeği olanlara da obez diyebiliriz. Çok fazla kilosu yok, bakıyorsunuz normal, ama karnı şiş. Bu hastalarda kolesterol miktarları, LDL kötü kolesterolü yüksektir, iyi kolesterolleri ise daha düşüktür. Ve Trigiliserit de yüksektir. Bunlarda gece uyku apneleri gelişebilir. Çünkü karın şişken yatay pozisyona geçildiğinde akciğerler solunum kapasitesini azaltır ve geceleri solunum durmaları oluşabilir.

Yayın tarihi: 30.01.2008
1499
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.