Sağlık

Kalbiniz takipte

Kalbiniz takipte

Kalp çarpıntısı olan hastaların her çapıntıları olduğunda hastaneye koşmak yerine kolye takmaları yeterli olacak.

Bilgisayar kontrolünde...

Prof. Dr. Bülent Görenek, geliştirilen yeni yöntemler sayesinde hastaların yanlarında taşıyabilecekleri kolye şeklindeki küçük cihazlarla kalp çarpıntısı sırasındaki EKG'lerini hekimlerinin bilgisayarlarına ulaştırmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Gelişmeler umut verici

Kalp çarpıntılarının EKG'si

Prof. Dr. Görenek, özellikle kalp çarpıntısı yakınması olan hastaların her çapıntıları olduğunda hastaneye ya da hekime ulaşmasının gerekli olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

Kolye şeklinde, hayat kurtarıyor

"Geliştirilen ve ayrıntılarıyla tartışılan yeni yöntemler sayesinde hastaların yanlarında taşıyabilecekleri, bazıları kolye şeklinde olan çok küçük cihazlarla çarpıntı sırasındaki EKG'lerini, kendilerini takip eden hekimlerinin bilgisayarlarına ulaştırması mümkün.

Bu sistemde hekim bir cep telefonu mesajıyla uyarılıyor. Bilgisayarında hastanın yolladığı EKG'yi görüyor. Daha sonra da hastasını arayan hekim, hemen hastaneye gitmesini ya da telaş etmemesini söylüyor."

Ritim bozuklukları tamamen ortadan kaldırılabilir

Çarpıntıların tedavisindeki ilaç dışı tedavi yöntemlerinde son gelişmelerin ele alındığını vurgulayan Prof. Dr. Görenek, şöyle devam etti: "Bazı ritm bozukluklarının radyo dalgaları aracılığıyla ortadan tamamen kaldırılması da mümkün. İşlem, koroner anjiyo gibi yapılıyor. Ancak ince ince kalbin renkli haritası çıkarıldığı için anjiyodan daha uzun sürüyor.

Dolayısıyla pek çok hastayı artık sürekli ilaç kullanmak zorunda olmaktan kurtarabiliyoruz. Kongredeki çok sevindirici bir konu, şu anda yurt dışında kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde neler yapılıyorsa bunların aynı şekilde ülkemizde de yapılıyor olduğunun ortaya konması oldu."
Yayın tarihi: 30.09.2008
714
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.