Sağlık

Kadınların uzun hayat sırrı uyku

Kadınların uzun hayat sırrı uyku

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamalarının sırrı anlaşıldı. Amerikalı araştırmacılara göre, kadınlar uzun ömürlerini daha iyi uyumaya borçlu

Yetersiz uyku ve uyku bozukluğunun etkileri konusunda araştırmalar yapan ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, 20'li yaşlarda 25 kadın ve erkek denek üzerinde inceleme yaptı. Bir hafta süreyle geceleri 2 saat az uyutulan deneklerden yalnızca erkeklerde diyabet ve obeziteye yol açan TNF maddesinde artış görüldü. "Chemistry and Industry" adlı derginin verilerine göre, kadınlar her gece 70 dakika derin uykuya geçiyor. Erkeklerde ise bu süre 40 dakika.

Zararlı salgılar artıyor

Uyku bozukluğu veya az uyuma hormon dengesini bozarak vücutta zararlı kimyasal salgıların artmasına yol açıyor. Pennsylvania Üniversitesi'nden Dr. Alexadros Vgontzas, kadınların iyi uyuma yeteneğini evrimsel süreç içinde geliştirdiğini belirtti. Bebeklerin geceleri sık sık uyanıp annenin uykusunu bölmesi üzerine kolayca derin uykuya geçme yeteneği geliştiren kadınlar böylelikle vücutlarında zararlı madde üretilmesini de önlüyorlar.
Yayın tarihi: 17.07.2002
708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.