Sağlık

Kadınların orgazm sırrı çözülüyor

Kadınların orgazm sırrı çözülüyor

Cinselliğin beyinde başladığını söyleyen bilim adamları, kadınların beyinlerini MR ile tarıyor.

Erkeklerin cinsel işlev bozukluğunu ortadan kaldırmak için geliştirilen Viagra, kadınlar üzerinde de denenmiş ancak işe yaramadığı ortaya konmuştu. Şimdi ABD'li ve Hollandalı bilim adamları, kadınların orgazm olmasını sağlayacak bir ilaç geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Cinselliğin beyinde başladığını söyleyen bilim adamları, bu çalışma için ilk kez kadınların beyinlerini MR ile tarıyor.

Herhangi bir duygudan sorumlu olan beyin hücreleri aktif hale geçtiğinde, daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu da o bölgeye kanın hücum etmesine neden oluyor. Kanın bu hareketi MR cihazları ile izlenerek, orgazm sırasında beynin hangi bölgelerinin uyarıldığı tespit edilmeye çalışılıyor.

MR'ın içinde mastürbasyon

Bunun için de kadınlardan MR cihazının içinde kendi kendilerini uyarmaları bekleniyor. Ancak bu bazı sorunlara neden oluyor. Çünkü kadının el hareketleri, cihazın ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiliyor. Şimdi bilim adamları, kadın deneklerden sadece düşünerek orgazm olmalarını bekliyor.

Beyin tarama yöntemleri ilk kez cinsellikle ilgili araştırmalar için kullanılıyor. Bunun en önemli nedeni, hükümetlerin bu tür harcamalara fon ayırmak istememesi. Hollanda'daki cinsellikle ilgili çalışmaları yürüten Gert Holstege "ABD'li meslektaşlarım bu tür projeleri amirlerine sunmaya bile çekiniyorlar" dedi.
Yayın tarihi: 09.09.2005
801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.