Sağlık

Kadınların kabusu: Meme kanseri

Kadınların kabusu: Meme kanseri

Meme kanseri için mutlaka düzenli olarak kontrol yaptırmalısınız. Özellikle ailenizden birinde böyle bir durum varsa vakit kaybetmeden muayene olmalısınız.

Anne, teyze ya da kızkardeşinizde meme kanseri varsa riskli grupta olduğunuzu unutmayın. Kontrolleri asla aksatmayın.

Meme kanserine kadın kanserleri arasında sık rastlanmasına rağmen hala pek çok kadın bu konuda ihmalkar davranabiliyor. Oysa bütün hastalıklarda olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis hayati önem taşıyor.

20 yaş üzerindeki bütün kadınların hiç şikayeti olmasa bile mutlaka doktor kontrolünde olmaları ve her ay kendi kendilerine göğüs kontrolü yapmaları öneriliyor. Uzmanlar erken teşhis konulan ve tedavi edilen meme kanserinin kişinin yaşam süresini kısaltmadığını vurguluyor. Kanser riskine karşı erken tanı, fizik muayene, 37 yaşına kadar doopler ultrasonografi, 37 yaşından sonra mamografi ve şüpheli vakalarda biopsi ve patolojik tetkik tedavileri uygulanıyor.

Alkol ve sigara tetikler

Osmaniye İbni Sina Hastanesi'nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Muhammed Akan, "Her 13 kadından birinde yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riski vardır. Bu da son yıllarda giderek artıyor. Fakat erken tanı hayat kurtarıyor. Bu kanserin de diğer kanserler gibi oluş nedeni henüz bilinmiyor. Ancak bazı özellikleri taşıyan kadınlarda, meme kanserinin daha sık görüldüğü biliniyor" diye konuştu.

Beslenme biçimi önemli

Radyoloji Uzmanı Dr. Şerif Işın ise, mamografinin meme kanseri teşhisi ve tedavisinin en güvenilir inceleme yöntemi olduğunu belirtiyor. Işın, "Güvenilirlik oranı tek başına uygulanırsa yüzde 90, klinik muayene ile birlikte uygulanırsa yüzde 95'dir.

Mamografi ile emin olunamayan durumlarda daha ileri tanı tetkikleri de kullanılmaktadır" dedi. Meme kanserini büyük oranda tetikleyen diğer önemli unsurlar ise alkol, sigara kullanımı, beslenme biçimi ve şişmanlık. Alkol kullanan ve aşırı şişman olan kadınlarda meme kanseri riski de artıyor.

Risk faktörlerini unutmayın!

- Hiç evlenmemiş ve doğum yapmamış kadınlar,

- İlk gebelik yaşının 30'dan sonra olması,

- Anne ya da kızkardeşte meme kanseri olması,

- İleri yaşta olmak.

Öte yandan sütyen giymenin ve deodorant kullanmanın meme kanserine yol açmadığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 01.09.2006
697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.