Sağlık

Kadınların gizli hastalığı!

Kadınların gizli hastalığı!

30 yaşın üzerinde ki her dört kadından birinde görülebilen idrar kaçırma rahatsızlığına tıpta "inkontinans" denmektedir. Menopoz sonrası ve çok doğum yapmış kadınlarda daha fazla görülebilmektedir.

Gençlerde de görülebilir
İdrar kaçırma rahatsızlığının en kötü yanı ise "başım ağrıyor" der gibi rahat konuşulamamasıdır. Hastalar doktora gitmeye çekinmekte ancak mecbur olduklarında gitmektedir. Çoğu hasta doktor sormaz ise gizli dertlerini söyleyememektedir.

İdrar kaçırma öksürme, hapşırma veya gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi daha az eforla da meydana gelebilir.

İdrar kaçırma rahatsızlığının en kötü yanı ise "başım ağrıyor" der gibi rahat konuşulamamasıdır. Hastalar doktora gitmeye çekinmekte ancak mecbur olduklarında gitmektedir. Çoğu hasta doktor sormaz ise gizli dertlerini söyleyememektedir. İdrar kaçırmanın yaşlanmanın bir işareti olduğunu düşünen kişi, zamanla toplumdan uzaklaşmakta, kendi kabuğuna çekilmekte ve hatta çoğu zaman bunalıma girmektedir. Bu hastalar uzun seyahatlere çıkamamakta, alış verişe gidememektedir.

İdrar kaçırma rahatsızlığı tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Çeşitli cerrahi yöntemler veya ilaç tedavisi ile bu son derece rahatsızlık veren durum giderilebilmektedir.

Pek çok hasta ameliyat olmak istemediği için idrar kaçırmanın sosyal sorunlarına katlanmakta, bazıları bunalıma bile girmektedir. Ameliyat olan hastaların bir süre sonra tekrar idrar kaçırmaya başlaması, diğer hastaların ameliyattan kaçmalarına ve idrar kaçırarak yaşamalarına neden olmaktadır. Araştırmalara göre idrar kaçırma nedeniyle ameliyat olan hastaların yarısı beş yıl içinde tekrar idrar kaçırmaya başlayabilmektedir. Hafif ve orta derecede idrar kaçırma şikayeti olan hastaların çoğunun ameliyat dışında bir tedavi şekli aradığı çalışmalarla gösterilmiştir.

İlaçlar ise bazı hastalarda ağız kuruluğu, baş dönmesi gibi istenmeyen yan tesirler yapmakta, bazı hastalarda ise hiç tesir etmemektedir.

Ameliyat ve ilaç tedavisini kabul etmeyen bu hastalar düşünülerek, Japonya ve Amerika 'da yapılan uzun süreli çalışmalar sonucunda magnetik dalgalarla idrar tutan adalelerin güçlendirilmesi sayesinde idrar kaçırma rahatsızlığının ameliyatsız olarak tedavi edilebileceği gösterilmiştir.

Atlanta'da bulunan ve dünyaca tanınan Emory Hospital tarafından geliştirilmiş olan ve İngilizce'de "Vücut Dışından Manyetik Uyarılma" anlamına gelen ExMI® (Extracorporeal Magnetic Innervation) Sistemi sayesinde pek çok hasta başarı ile tedavi edilmekte ve normal yaşantılarına devam edebilmektedir.

Başta Atlanta Üniversitesi İnkontinans Merkezi, Cleavland Clinic gibi dünyaca tanınmış sağlık kuruluşları olmak üzere Amerika ve Avrupa 'da dört yüze yakın merkezde beş yıldan bu yana kullanılmakta olan bu yeni teknoloji ülkemizde de son bir buçuk yıldan bu yana sayılı merkezlerde kullanılmakta ve idrar kaçırma şikayeti olan hastalara yeni bir umut kaynağı olmaktadır.

ExMI® Sistemi, 1998 yılında FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onayı alarak bu konuda ki etkinliğini ve güvenilirliğini de belgelemiştir. Patent koruması altında olan ExMI® Sistemi'nde idrar kaçırma şikayeti olan hastalar elbiselerini dahi çıkarmadan özel tedavi sandalyesine oturmakta, sandalyenin altına yerleştirilmiş olan bir cihazdan çıkan manyetik dalgalar elbise ve dokulardan hiç zayıflamadan geçerek idrar tutmaya yarayan (pelvik taban) adale sinirlerini uyarmakta ve pelvik taban adalelerinin çalışmasını sağlayarak güçlendirmektedir. Hastalar üzerine hiç bir şekilde elektrot bağlanmaması, prob takılmaması veya jel sürülmemesi bu tedaviyi daha da çekici kılmaktadır.

Tedavi sırasında hastalar gazete, kitap okuyabilmekte, televizyon seyredebilmektedir. Bu hastaların tedaviyi sıkılmadan tamamlayabilmelerini sağlamaktadır.

ExMI® Sistemi ile idrar kaçırma tedavisi haftada dört seans olmak üzere 4 – 8 hafta sürmektedir.

Tedavi maliyeti ameliyatlara göre çok daha düşük olan ExMI® yöntemini sigorta şirketleri de teşvik etmektedirler.
Yayın tarihi: 11.12.2001
546
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.