Sağlık

Kadınlarda korkulu rüya varis

Kadınlarda korkulu rüya varis

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, bacaklarda morarma, şişlik ve ağrıya neden olarak kadınların önemli bir sorunu haline gelen varisin sebepleri ve tedavi yöntemleriyle ilgili bizleri bilgilendiriyor.

Güncellenme tarihi:

Genel olarak varis ismini verdiğimiz bu bozukluklar, bacaklardaki kirli kanı (oksijenden fakir) yerçekimine zıt olarak kalbimize taşıyan toplardamarların içindeki küçük kapakçıkların herhangi bir nedenle hasarı sonucu oluşur. Toplardamar içerisinde artmış kan basıncı kozmetik sıkıntılara, bacaklarda ağırlık hissi, uyuşma, yanma, ödem ve hatta ülserleşmiş yaralara neden olabilir.

Varis oluşumunda pek çok etken suçlansa da hastalığın nedeni henüz net olarak belirlenememiştir. Bu etkenler;

Uzun süre hareketsizlik
Sürekli ayakta durma
Kilo fazlalığı
Sigara kullanımı
Gebelik
Genetik nedenlerÇok küçük, yüzeysel, örümcek ağı gibi görünen kılcal damarlar (tıbbi ismi telenjiektazi) altta yatan hastalığın habercisi olabilir. Daha büyüklerine ise varis pakesi denir ve kanamaya, pıhtılaşmaya, enfeksiyona neden olup daha ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. İleri aşamada cildi eritip ülserleşmiş yaralara yol açabilir.

Doppler olarak isimlendirilen ultrasonografik yöntem ile tanı konur. Günümüzde korkulacak bir tedavi yöntemi olmaktan çıkmıştır. Çünkü iz bırakmadan yapılan tedaviler ve ameliyatlar bacaklarınızı eski haline getirebilir. Bunların başında; Latince adı skleroterapi olan köpük tedavisi, görünen ince ve orta boy kılcal damarların tedavisinde kullanılan yaygın yöntemlerden birisidir. İnce uçlu iğnelerle damar içerine girilerek, kan ile birleştiğinde köpüren bir kimyasalın damar duvarlarını yapıştırarak hastalıklı bölgeyi ortadan kaldırması esasına dayanır. Uygulanması kısa süren, poliklinik koşullarında yapılabilen, anında sonuç veren, ağrısız ve anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir.

Yayın tarihi: 26.04.2013
6523
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.