Sağlık

Kadınlarda kilo artışına dikkat!

Kadınlarda kilo artışına dikkat!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırmada, kilo artışının kadınlarda kalp ve damar hastalığı riskini artırdığı belirlendi.

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dahiliye Ünitesi'nde, hastanenin Genel Dahiliye Polikliniği'ne başvuran 20-65 yaş arası 353 hasta, kilo ile kalp ve damar hastalıkları riski arasındaki bağlantıyı belirlemek amacıyla değerlendirildi.

Araştırmada, hastaların 323'ünün vücut kitle indeksi hesaplandı ve bu hastalardan 95'inin normal kilolu, 101'inin fazla kilolu, 127'sinin ise obez olduğu belirlendi.

Erkeklerin yüzde 49.4'ünün, kadınların ise yüzde 25.6'sının fazla kilolulardan oluştuğu ortaya çıkan araştırmada, erkeklerin yüzde 28.6'sının, kadınların ise yüzde 42.7'sinin şişman olduğu tespit edildi.

Erkeklerde kolesterol düzeyinde fark

Normal ve fazla kilolu erkekler arasında kolesterol düzeylerinde de fark gözlendi.

Yapılan değerlendirmede, normal ve şişman erkeklerle, fazla kilolu ve şişman erkekler arasında tansiyon ve kan yağları açısından anlamlı bir fark bulunmadı.

Kadınlarda ise hem normal ve fazla kilolu, hem de normal ve şişman olanlar arasında hipertansiyon, kan şekeri ve kan yağları yüksekliği yönünden farklar bulundu.

Hipertansiyon ve kan yağında da yükseklik

Araştırma sonuçlarını değerlendiren HÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Dahiliye Ünitesi Öğretim Görevlisi Şerife Gül Öz, aşırı vücut ağırlığının, hipertansiyon ve kan yağındaki yükseklikle birlikte kalp ve damar hastalıkları için önemli bir risk faktörü oluşturduğunu da açıkladı.

Değerlendirmeye tutulan hastaların sadece üçte birinin normal kiloda olduğunu belirten Öz, "elde edilen bulgular, erkeklerde vücut ağırlığındaki artışın kalp ve damar hastalıkları risk faktörlerinde artışa neden olmadığı, kadınlarda ise fazla kilonun risk artışına neden olduğu ve şişmanlığın bu risk artışını daha da belirginleştirdiği sonucuna götürmektedir" dedi.
Yayın tarihi: 20.10.2005
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.