Sağlık

Kadınlarda en yaygın cinsel sorun isteksizlik

Kadınlarda en yaygın cinsel sorun isteksizlik

Türkiye'de 40 yaş üstü erkeklerde en sık görülen cinsel sorun sertleşememe. Kadınlarda ise, çoğunlukla cinselliklerini baskı altına almaktan kaynaklanan cinsel isteksizlik başı çekiyor.

Türk kadınının cinsel sorunlarının başında isteksizlik, erkeğinin ında ise sertleşme problemi geliyor. Feshane'de düzenlenen Sağlıklı Yaşam Fuarı'nda 'Cinsel İşlev Bozuklukları' konusunda söyleşi yapan Acıbadem Sağlık Grubu Cinsel İşlev Bozukluklukları Merkezi Uzmanları Prof. Dr. Ferruh Şimşek ve Doç. Dr. Cem İncesu, Türkiye'de çok görülen cinsel sorunları anlattılar.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Şimşek, Anadolu'da yaşayan insanların büyük kentlere oranla ilk gece travmasına (ilişki gerçekleşememesi) karşı daha çabuk harekete geçtiklerini söyledi. Çevrenin bu konudaki etkisini vurgulayan Prof. Dr. Şimşek, ''Anadolu'da yeni evlilerin cinselliği yaşadığını çevreye ispatlaması beklenir. Bu yüzden sorunlu çift hemen doktora başvurabiliyor. Ama daha bireysel yapıların olduğu kesimlerde bunun ortaya çıkması bazen yıllar alıyor'' dedi.

Psikiyatrist Doç. Dr. Cem İncesu ise cinselliğin yatakta başlayıp biten bir süreç olmadığını belirtti. Stresin etkilerini anlatan Doç. Dr. İncesu ''Tek stres kaynağı ekonomik sorunlar, trafik, iş yoğunluğu değildir. Eşle olan iletişim sorunları, duyarsız yaklaşımlar, tartışma alanları da gözardı edilemez. çocuk sahibi olmanın da kadınlar üzerinde stres yaratan etkileri var'' dedi. Her iki uzman da cinsel bir sorunla karşı karşıya kalınca yapılması gerekenlerin başında, bir uzmanla görüşülmesinin geldiğini belirttiler.
Yayın tarihi: 21.01.2002
1589
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.