Sağlık

Kadınlarda cinsel sorunlar

Kadınlarda cinsel sorunlar

Kadınların sıkça karşılaştıkları üç cinsel sorunları var ki, bunların tedavi edilmesi büyük önem taşıyor. Cinselliği konuşmaktan kaçınan kadınların toplumsal baskılar nedeniyle sorunlarını dile getirememeleri de başlı başına bir sorun oluyor.

Ağrı

İlk ilişkiden beri süregeldiği gibi, daha sonradan da ortaya çıkabilir. Sonradan oluşan ağrılar, kadının ruhsal değişiminden, jinekolojik hastalıklardan ve cerrahi işlemlerden kaynaklanabilir

Organik nedenin bulunamadığı durumlarda mutlaka psikiyatristlerin görüşünün alınması öneriliyor

Uzun süren ve tedavi edilmeyen durumlarda, depresyona varan sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Tedavisi

Öncelikle soruna yol açan nedeni aradıklarına değinen uzmanlar, kayganlaştırıcı kremler yardımıyla vajinanın kayganlığının sağlanabildiğini söylüyor.

Cinsel istek azalması

Kadınlarda yüzde 20 civarında görülen "cinsel istekteki azalma" sorunu.

Eşlerden birinin isteğinin azalması diğerini de etkiliyor. Güvensizlik, anlaşmazlık ve doğum gibi olaylar cinsel isteği azaltıyor. Psikiyatrik hastalıklar ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar bu isteği azaltabiliyor.

Menopoz, vajina duvarlarındaki incelmenin yanısıra libidoyu da azaltarak seksüel isteği olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Tedavisi

Uzmanlar, "Hastada depresyon belirtileri gözlemleniyorsa sadece cinsel sorunların çözümlenmesi yönünde değil, psikolojik anlamda da uzmanlar tarafından destek verilmesi gerekiyor" açıklamasında bulunuyorlar.

Kasılma

Cinsel ilişkiye girememe, vajina etrafındaki adalelerin istemsiz olarak kasılması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık. tıpta "vajinismus" olarak adlandırılıyor.

Vajina ameliyatları ve iltihapları sonucunda oluşabilir. Psikolojik olarak ağrılı travma yaşamış kişilerde bu olay daha sık görülüyor.

Erken dönemde çözümlenemezse, ilişkiden korkma, anksiyete gibi psikolojik olaylar devreye girer.

Tedavisi Hastalığın ortadan kaldırılmasında, öncelikli olarak zeminde yatan psikolojik nedenler araştırılıyor.

Tedavisi

Eşlerin birlikte tedavisi büyük önem taşıyor. Fiziksel olarak organların tanınması, bedensel ve klitoral uyarının ne olduğu, cinsel birlikteliğe hazırlık gibi bilgilerin verilmesi, tedavinin ana prensipleri arasında yer alıyor.

Yayın tarihi: 05.04.2004
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.