Sağlık

Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri

Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri

Kadınların cinselliğe olan ilgisi her zaman erkeklerin ilgisinin yanında gölgede kalmıştır. Peki ama neden?

Dr. Cenk Kiper

Cinsel isteği olmayan kadın var mıdır?

Normal hormon yapısına sahip her kadında cinsel istek vardır, cinsel isteksizlik veya zevk alamama veya orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların yapılan tetkiklerindede görülmüştür ki ancak bunların 1'inin gerçekten bedensel problemi vardır.Geri kalan %99'luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir.

Cinsel isteksizlik, zevk alamama veya orgazm olamama düzeltilebilinir mi?

Evet ,gerekli zaman vede maddiyat sağlandıktan sonra problemi düzeltilemeyecek kadın yoktur, her kadına istek duyması, ilişkiden zevk alması veya orgazm olması öğretilebilinir.

Ne kadar zamanda düzelir bu sorun?

Sorunun düzelmesi kişiden kişiye göre farklılık gösterir, yetiştirilme tarzı, işi, eşi, içinde bulunduğu ortamlara göre bu çok çok değişiklikler gösterir.

Bedensel sorun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yapılacak basit bir jinekolojik muayene vede bir kaç hormon tahlili her zaman fazlasıyla yeterli olmaktadır.

Cinsel isteksizliği,zevk alamamayı ve de orgazm olamamayı isterseniz farklı sosyal gruplarda inceleyelim;

Bekarlarda; en büyük korku kızlık zarının zarar görmesi veya acımasıdır, aile baskısıda çok çok önemlidir. Gebe kalma korkusuda önemli bir yer teşkil eder. Partnerin sizi kötü kadın olarak görüp görmeyeceği düşünceside önemlidir tabiiki, Ve de toplumsal baskılar vazgeçilemez bir istek yok edicidir.

Bu yüzden bir çok genç kız ya cinsel arzularını baskılar yada masturbasyona yönelir. Masturbasyonda zara zarar vermez, gebe kalamaz, günah işlememiş, ailesini üzmemiş olur ve de ailesindeki erkekleri başka bir erkekle aldatmamış olur, çünkü o yaşlarda sevgi farkı ayırt edilemez, partnere sevgi duyarsa ailesine vereceği sevgiden çalıyormuş gibi hissedebilir bazen genç kızlarımız.

Evli kadınlarda; evli kadınlar uzaydan mı geliyor hayır onlarda yıllarca bunları yaşayarak yada yaşatılarak büyüyorlar ve bu hisler bir alışkanlık haline geliyor, daha sonra evleniyorlar. Evlilikte sosyal uyumsuzluk, koca ile olan sorunlar vede maddi sıkıntılar isteksizliği yaratabiliyor veya arttırabiliyor. Sizi döven, sevmeyen veya aşşağılayıp kötü davranan birisiyle sevişmek için istek duyabilirmisiniz? Bir çok kadın aile evindeki baskıdan sıkıntılı hayattan kurtulmak için evlenir ve koca evinde daha fazla baskı ile karşılaşır. Korunmayı kabul etmeyen çok çocuk sahibi olmayı erkeklik gibi gören kocalar yüzünden gebe kalma vede kürtaj olma korkusu yaşayan bir kadın nasıl cinsellik duyabilirki.
Adatılmak ta kadında cinsel soğukluk yaratır.
Ayrıca seksi kadının bir vazifesi ,erkeğe vermesi gereken bir hizmet olarak gören bazı erkekler yeterli veya hiç uyarı sağlamadan kadınla ilişkiye girmektedirler bu da kadına acı verir ve cinsellikten soğutur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Operatör Dr.Cenk Kiper

Yayın tarihi: 15.12.2003
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.