Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Kadınlara kürtaj tehdidi

Kadınlara kürtaj tehdidi

Dünyada sağlık şartları sağlanmadan 19 milyon kürtaj yapılıyor ve 68 bin kadın hayatını kaybediyor.

Dünyada yeterli sağlık ve güvenlik şartları sağlanmadan yaklaşık 19 milyon kürtaj yapıldığı ve bu yüzden 68 bin kadının hayatını kaybettiği bildirildi.

İngiliz tıp dergisi The Lancet'in yazdığına göre, 19 milyon kürtaj yetersiz ve sağlıksız şartlar altında ve nitelikli personel olmadan yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine dayanan dergi, başta Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkeleri olmak üzere dünyada yılda en az 5 milyon kadının, kötü şartlarda yapılan kürtajlar sonucu rahatsızlanarak hastaneye yatırılmak zorunda kaldığını vurguladı.

Komplikasyon sonucu hastaneye yatırılan kadın oranı Bangladeş'te binde 3, Mısır'da binde 15, Uganda'da ise binde 16. Bu oran; Meksika, Nijerya ve Filipinler gibi ülkelerde binde 5-6. Çin hariç, dünya ortalaması da binde 5,7 olarak hesaplanıyor.

Uzmanlar, bu komplikasyonların önüne geçilebileceğini, bunun yapılabilmesi için gebelikten korunma yöntemlerinin uygulanması ve güvenli şartlarda yasal kürtaja izin verilmesi gerektiği görüşünü dile getiriyor.
Yayın tarihi: 26.11.2006
727
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.