Sağlık

Kadınlara konforlu ameliyat

Kadınlara konforlu ameliyat

Karın üzerinde büyük bir kesi yapılarak uygulanan ameliyatlar tarihe karışıyor.

Çağdaş tıptaki önemli gelişmelerden biri de cerrahi girişimlerde yaklaşımı anlamlı olarak değiştiren laparoskopik cerrahi. Önceleri karın üzerinde büyük bir kesi yapılarak uygulanan birçok operasyon, günümüzde laparoskopiyle yapılıyor.

Ülkemizde özellikle son 15 yılda laparoskopik operasyonlar çok yaygınlaştı. Daha önce açık teknikle yapılan operasyonların yüzde 90'dan fazlasında artık laparoskopi tercih ediliyor.

Laparoskopik cerrahi nedir?

Karın üzerinde açılan 3-4 delikten geçirilen özel aletler yardımıyla operasyon yapılması. Göbek deliğinin hemen yanından küçük bir iğne yardımıyla batın (karın) içine girilir. Buradan gaz verilerek karın şişirilir. Gaz karın içindeki organları yukarı iterek içeriyi rahatça görmeyi sağlayan bir alan yaratır. Daha sonra laparoskop adı verilen ve üzerine kamera yerleştirilen alet delikten geçirilerek karın içinde yapılan tüm işlemler ekranda izlenebilir. Diğer deliklerden ise operasyon yapmak için özel olarak geliştirilmiş aletler sokulur.

Hangi operasyonlarda kullanılır?

Kadın hastalıklarında laparoskopi önceleri sadece tanı yani çocuk sahibi olmak isteyenlerde tüplerin durumunu görmek amacıyla kullanılırdı. Daha sonra gelişen teknolojiye paralel olarak yeni aletler de üretildi. Operatif girişimler başladı. Tüplere ait sorunlarda (tıkalı tüplerin açılması, yapışıklıkların giderilmesi, genişlemiş ve içi sıvı dolu tüplerin çıkarılması), dış gebelik, korunmak amacıyla tüplerin bağlanması, yumurtalıklara ait sorunlar, yumurtalık kistlerinin çıkartılması, yapışıklıkların giderilmesi, endometriozis odaklarının yok edilmesi, rahimden kaynaklanan sorunlar, miyom ve rahim çıkartılması, idrar kaçırmanın engellenmesi...

Laparoskopinin açık ameliyata göre avantajları nedir?

İşlem çok küçük kesilerden yapılabiliyor. Ciltte kalan iz çok az olduğu için estetik soruna yol açmıyor. Ayrıca daha önemlisi karın açılmadığından yapışıklık riski en aza iniyor. Operasyon sonrası iyileşme süresi de laparoskopik cerrahi sonrası daha kısa. Karın açılarak yapılan operasyonlarda hasta en az 2 gün hastanede yatırılarak izleniyor.

Tüm hastalara uygulanabilir mi?

Laparoskopik cerrahi ileri derecede şişman, daha önce birkaç kez karnından operasyon geçirmişlerde ve kalp/akciğer hastalığı olanlarda sorun yaratabilir. İleri derecede şişman hastalarda aletlerin kullanımı ve uygulama bazen olanaksız hale gelebilir. Akciğer ya da kalp hastalığı olanlarda kalp ve solunum yetmezliği tablosu daha da ağırlaşabilir.

Histeroskopik cerrahi nedir?

Rahim içine uzun teleskopa benzeyen bir aletle (histeroskop) girerek inceleme yapılmasına ve gereğinde müdahale edilmesine histeroskopik cerrahi deniyor. Önceleri sadece rahim içindeki sorunların tanınması için kullanılan histeroskopi daha sonra geliştirilen aletler yardımıyla operatif olarak da kullanıldı.

Hangi sorunların tedavisinde kullanılır?

Çocuk sahibi olmaya çalışan kadınlarda rahim içi sorunlarının tanınması rahim içini ikiye ayıran zarın ortadan kaldırılması, rahim içinde yer kaplayan miyomların tedavisi, poliplerin çıkarılması, adet döneminde kanaması fazla olanlarda kanamayı azaltmak amacıyla rahim içi tabakanın inceltilmesi.

Bunun avantajları nedir?

Daha önceleri karın açılarak ve rahim içine girilerek yapılan zor operasyonlar, histeroskopi sayesinde kolayca uygulanabiliyor. Hasta aynı gün evine gidebiliyor. İlaç kullanımı ve işlem sonrası ağrı minimaldir.

Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 18.08.2005
719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.