Sağlık

Kadınlar sürekli yorgun

Kadınlar sürekli yorgun

<b>Yorgunlukla ilgili yapılan bir araştırmaya göre, sürekli yorgunluk hissedenlerin yüzde 70'ini kadınlar oluşturuyor. Yorgunluk sendromu sık hastalanma ve depresyonu da beraberinde getiriyor.</b>

Özellikle çalışanlar sık sıkyorgunluktan yakınırlar ama, yorgunluğu sürekli olarak daha çok kadınların hissettiği belirlendi. Solgar Vitamin ve Sağlık Ürünleri Şirketi'nce yapılan araştırmaya, yüzde 80'i büyük şehirlerden, yüzde 20'si de Bodrum ve Marmaris gibi tatil yörelerinden toplam 1500 kişi katıldı.

STRES, YORGUNLUK KAYNAĞI

Araştırmaya katılanlardan yüzde 75.9'u, dönem dönem güne yorgun başladıklarını bildirdi. Katılımcılardan yüzde 80.3'ü gün içinde çalışırken enerjilerinin yetersiz kaldığını hissettiklerini söylerken, yüzde 56'sı da yeterince dinlenememekten şikáyetçi oldu. Araştırmaya göre, sürekli yorgunluk hissedenlerin yüzde 70'lik oranını kadınlar oluşturuyor. Araştırmada, büyük şehirlerin kırsal kesimlere oranla çok daha fazla yorgunluğa yol açtığı, kent ve metropollerin adeta 'stres ve yorgunluk kaynağı' olarak kabul edilebileceği vurgulandı.

Kronik yorgunluk sendromu, zayıf bağışıklık sistemi, sık hastalanma ve sosyal hayatın azalmasına yol açtığı gibi depresyonu da beraberinde getiriyor. Yorgunluk ve halsizliğe karşı sebze, meyve, baklagiller, fındık ve deniz ürünleri önerilirken, yağlı süt ürünleri, kırmızı et, alkol, şeker ve kafeinli içecekler ise sindirimleri daha zor olduğu için tavsiye edilmiyor.

YORGUNLUĞA KARŞI EGZERSİZ

Yorgunluğa karşı alınabilecek bazı doğal önlemler; beslenme alışkanlıklarında değişiklikler, egzersiz ve çeşitli besin takviyelerinin kullanılması şeklinde sıralanıyor. Yorgunluğa karşı egzersiz fikri başlangıçta ters görülse de uzmanlar, sürekli yorgunluk çeken kişilerin egzersizle gerek dayanıklılıklarını gerekse bağışıklık sistemlerini geliştirebileceklerini belirtiyorlar. Yorgunlukla başa çıkmada en önemli etkenlerden biri de stresi azaltmak.
Yayın tarihi: 22.10.2001
706
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.