Sağlık

Kadınlar, Sistit'ten korunmak için bol su için

Kadınlar, Sistit'ten korunmak için bol su için

Kadınların yaklaşık üçte birinin yaşamının herhangi bir döneminde sistit hastalığı ile karşılaştığı bildiriliyor. Doç. Dr. Halit Özsüt, sistit atağını hafifletmek için bol su içilmesini, bikarbonat içilmesini, belin alt kısmına sıcak su torbaları/şişeleri konulmasını, hafif bir ağrı kesici alınmasını önerdi.

Bakteriyel infeksiyonların yol açtığı sistit hastalığının kadınların en sık doktora başvuru nedenleri arasında geldiği bildiriliyor. Sistit atağını hafifletmek için hastaların yapabileceği çok şey olduğuna dikkat çeken uzmanlar, öncelikle bol su içilmesini öneriyor. İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Halit Özsüt, yaptığı açıklamada, sistitin mesanenin yüzeysel bir iltihabi hastalığı olduğunu bildirdi. Kadınların yaklaşık üçte birinin yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez sistit geçirdiğini kaydeden Özsüt, sistitin tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti. Özsüt, "Bir kez sistit geçiren kadınların yaklaşık yüzde 50'si yineleyen sistit veya böbrek infeksiyonu ile karşı karşıya kalmaktadır. Sistit genellikle cinsel aktivitenin başlamasıyla eşzamanlı olmak üzere ani bir artış gösterir ve yaş ilerledikçe artış devam eder" dedi. Bakteriler, allerjik reaksiyonlar gibi pek çok şeyin sistite neden olabileceğine dikkat çeken Özsüt, en sık sistit etkeninin kalın bağırsakta sürekli olarak bulunan E.Coli isimli bakteri olduğunu vurguladı.

Bir sistit atağını hafifletmek için hastaların yapabilecekleri pek çok şey olduğunu bildiren Özsüt, öncelikle bol su içilmesi gerektiğini bildirdi. "Çok miktarda sıvı içmek mesanedeki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır" diyen Özsüt, sıvı alımının 20 dakikada bir, hatta daha sık yapılmasını önerdi. Özsüt, diğer önerilerini şöyle sıraladı:

"Sıcak su torbaları/şişeleri ağrı olduğunda son derece rahatlatıcı olabilir. Mümkünse iki sıcak su torbası/şişesi hazırlamak en iyisidir, böylece hasta birini belin alt kısmına ve diğerini de bacaklarının arasına koyabilir. Bikarbonat idrarı daha az asidik hale getirir bu da bakterilerin çoğalmasını durdurur. Ayrıca, hafif bir ağrı kesici hastayı rahatlatacaktır. Sistit atağı bir günden daha uzun sürerse ya da ataklar tekrarlarsa, hasta gebeyse, şeker hastalığı varsa ve idrarında kan olduğunu farkederse hemen doktora başvurmalıdır."


Yayın tarihi: 11.09.2001
2444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.