Sağlık

Kadınlar için kalp krizi testleri

Kadınlar için kalp krizi testleri

Dünya Kalp Federasyonu'nun rakamlarına göre kalp hastalıkları, dünya çapında kadınların bir numaralı ölüm nedeni. Her yıl yaklaşık 8 milyon kadın kalpten gidiyor, bu oran tüm kadın ölümlerinin üçte birine denk geliyor.

Kadınların bir numaralı katili olan kalp hastalığı, sinsice gelişiyor ve öldürüyor. Amerikan Newsweek dergisi bu konuda kadınların ne yapması ve nasıl korunması gerektiğini araştırdı.

Erkeklerde kalp krizi, kendisini solunum zorluğu, göğüs ağrısıyla (bazen koldan çeneye kadar bir alanı kapsayabiliyor) belli ediyor. Kadınlar ise genelde göğüs ağrısı yaşamıyor ve semptonlar gayet sinsi gelişiyor. Kalp hastalıkları kadınlarda çoğunlukla müzmin yorgunluk, solunum zorluğu, mide bulantısı ya da hazımsızlık, sırt, karın ağrısı ya da kendini kötü hissetme duygusuyla gösteriyor.

Amerikan Kalp Vakfı'nın araştırmaları kadınlarda görülen kalp hastalıklarının yüzde 82'sinin sağlıksız alışkanlıklardan kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Kadınlara şu öneriler de bulunuluyor:

Sigara içiyorsanız bırakın.

Günde 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın.

Daha çok sebze ve meyve yiyin.

Tansiyonun 12-8 arasında olması gerekiyor. İyi kolesterol olarak bilinen HDL'nin 50'nin üstünde, kötü kolesterol olarak bilinen LDL'nin ise 100'ün altında olması gerekiyor.

Harvard Kadın Sağlığı İzleme ve Harvard Kalp Bülteni'nde yer alan bilgilerde kadınlar, lipit profili, diyabet, C-reaktif protein ve efor testlerini mutlaka yaptırmak zorunda.

4 ÖNEMLİ TEST

Lipit profili: Hem kadınlar, hem de erkekler için kolesterol takibi önem taşıyor. LDP'nin kontrol altında olması, kalp krizi riskini azaltıyor, ancak trigliseridin kontrol altında olması kadınlarda daha fazla önem taşıyor. Uzmanlar bu testin mutlaka yapılmasını istiyorlar.

Diyabet: Kadınlar için erkeklerden daha ciddi bir risk faktörüdür ve herhangi bir sempton göstermeden de gelişebilir. Bu nedenle her kadın doktoruna kan şekeri testi yaptırıp yaptırmaması gerektiğini sormalıdır. Rutin şeker testinin yanı sıra bir ay boyunca kandaki şeker seviyesini tahmin eden hemoglobin A1c testi yapılması bazı kadınlara artı fayda sağlayabilir.

C-reaktif protein: Vücuttaki iltihaplanmalar, kardiyovasküler rahatsızlıkların önemli bir ön tanı aracıdır. Kandaki CRP oranı yüksek olanda kalp krizi ve inme riski daha yüksek oluyor. Ayrıca CRP oranı yüksek olan kadınların her zaman kolesterol seviyesi de yüksek çıkmıyor.

Eforlu test: Eforlu elektrokardiyogram ile kalp kaslarına yönelik kan akışı test edilebilir. Ancak meme dokusu EKG sinyalinin doğru algılanmasına engel olabilir, bu nedenle kadınlarda erkeklerde olduğu kadar güvenilir değil. Bu nedenle kadınlarda kalp ultrasonu diye de anılan ekokardiyografi daha etkili sonuç verebilir.

Hürriyet
Yayın tarihi: 12.05.2004
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.