Sağlık

Kadınlar evlilikte duygu arıyor

Kadınlar evlilikte duygu arıyor

Evli bin kadınla yapılan araştırmaya göre, "iyi evlilik" için duygusal ihtiyaçların giderilmesi başta gelen unsur.

16-21 yıl arasında değişen evliliğe sahip bin kadın arasında "Evlilik ve Terapi 2000" adlı bir araştırma yapan Doç. Dr. Armağan Samancı, "Kadınlar diğer problemleri çok rahat halledebiliyor, ancak duygusal olarak ilişkiden alınan bir şey yoksa, o evlilik her anlamda da kötüye gidiyor" dedi.

Kadınlar için iyi evliliğin yolu duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasından geçiyor. Evliliklerde sorunlar kişilere göre değişik nedenlerden kaynaklansa da, kadınların büyük çoğunluğu en büyük sorun olarak duygusal beklentilerinin karşılanmamasını görüyor. Kadınlar diğer sorunları çok rahat halledebiliyor, ancak duygusal olarak ilişkiden alınan bir şey yoksa, o evlilik her anlamda kötüye gidiyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Nevroz Servisi Şef Yrd. Doç. Dr. Armağan Samancı'nın, 16-21 yıl arasında değişen evliliğe sahip bin kadın arasında yaptığı "Evlilik ve Terapi 2000" adlı araştırma, evlilikte duygusallık olmadığında maddi değerlerin kadınlar için bir değer taşımadığını ortaya koyuyor. Doç Dr. Samancı duygusal ihtiyaçları "duygusal beklenti, fark edilme, hissedilme, yardım ve destek verilme" şeklinde tanımlıyor.

İlk on yıl riskli
1998'den beri tekrarlanan araştırmaya bu yıl katılanların yüzde 16'sı evliliğini "kötü", yüzde 36'sı "orta", yüzde 48'i ise "iyi" olarak nitelendirdi. "Evliliğim kötü" diyenlerin çoğunluğunu 16 yıllık evliler oluştururken, Doç. Dr. Samancı, tüm dünyada evliliklerde ilk 10 yılın riskli olduğuna işaret etti. Doç. Dr. Samancı, "İlk 10 yıl sonunda sizin evliliğiniz iyi ise büyük ihtimalle o iyi gidecektir. Ancak kötüyse ve gittikçe de kötüleşiyorsa anlayın ki, gelecekte bayağı problem oluşacaktır" dedi.

Doç. Dr. Samancı, evliliğini iyi olarak nitelendiren grubun, eşleri tarafından bu ihtiyaçlarının yüzde 93 oranında giderildiğini söyledi. Kötü grupta ise bu oranın yüzde 40 seviyelerinde kaldığına işaret eden Doç. Dr. Samancı, "Kadınlar için eğer evliliğiniz iyi ise bunun anlamı duygusal olarak beklentileriniz iyi karşılanıyor demek. Bu da evlilikte özellikle duyguların ne kadar belirleyici olduğunu gösteriyor. Eğer bir evlilikte duygusallık yoksa maddi değerler kadınlar için hiçbir anlam taşımıyor. Evlilik sorunlarında ekonomik durum etken ama direkt belirleyici değil" dedi.

Eş taviz verirse
"Tartışma sırasında eş taviz veriyorsa o evlilik iyi gidiyor" diyen Doç. Dr. Samancı, araştırmada "tartışma anında kocanız taviz veriyor mu?" sorusuna, iyi evliliklerde yüzde 73, orta olanlarda 63, kötü olanlarda ise yüzde 20 cevabının verildiğine dikkati çekti. Evliliği iyi ve orta olanlarda, erkeklerin eşlerine hep hediye aldıklarını da dile getiren Doç. Dr. Armağan Samancı, "Kötü gruptakilerin yüzde 80'i nadiren alıyor, yüzde 20'si hiç almıyor. Eşiniz size hediye almıyorsa, son hediye 3 sene evvel gelmişse o evlilik iyi gitmiyor demektir. Kadınlar için hediyenin maddi değerinden çok duygusal niteliği önemli."

Yayın tarihi: 12.09.2001
1215
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.