Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Kadınlar daha zeki

Kadınlar daha zeki

Yeni araştırma sonuçlarına göre zekanın gücünü belirleyen genlerin, önemli ölçüde X kromozomu dolayısıyla da kadında barındığı anlaşıldı. Zihinsel bozukluklara yol açan genlerin değişimi de yine aynı kromozom üzerinde gerçekleşmekte.

Ulm Üniversite (Almanya) İnsan Genetiği bölümünden Horst Hameister, bu ilginç sonuca genetik verilerle ulaştı.

Araştırmacının analizine göre zihinsel yetimizle ilgili genlerin yaklaşık %16'sı X kromozomu üzerinde dizili. Bu oran oldukça yüksek sayılır; çünkü X kromozomlarının %5'i doğrudan doğruya kalıtımı oluştururlar. Buna göre X kromozomu üzerindeki zeka genleri, otozom kromozomlara göre yaklaşık olarak üç misli daha fazla. Y kromozomu üzerinde bugüne değin tek bir zeka genine dahi rastlanmamış. Erkeğin eşey kromozomları yoğun olarak üremeyi teşvik eden kalıtım faktörleriyle donatılı.

Hameister'e göre erkekler hücrelerindeki bir tek X kromozomuyla evrimin tüm yükünü taşıyorlar. Erkeklerin daha yapılı olmaları da bu fenomene bağlanıyor. Ve bu durum özellikle de zeka seviyesi düşük olan erkeklerde daha belirgin diyor araştırmacı. Güçlü ama tek bir X kromozomuna bağlı zeka genlerine sahip olabilme şansı ancak olağanüstü bir zekayla yakalanabiliyor.

İnsanoğlunun, zekası sayesinde diğer canlılara hükmedebilmesi de kadınların zeki erkekleri yeğlemeleri sayesinde gerçekleşmişti. Aynı özelliğin cinsel cazibeyi arttırdığı ise varolma savaşındaki üretkenlikle açıklanıyor. İnsanların ilk çağlarda çoğalmalarını teşvik eden seksüel ayıklanma, yararlılığı keşfedilmeden önce adeta 'riskli yatırım' etkisi yaratmıştı.
Yayın tarihi: 01.02.2002
758
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.