Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Kadınlar daha çok ağrı çekiyor

Kadınlar daha çok ağrı çekiyor

Kadınlar baş, bel, adale gibi ağrılardan erkeklere göre daha fazla mağdur oluyor.

Genellikle kronik ağrı bir hastalık olmasına rağmen, kadınların şikayetlerinin önce dikkate alınıp daha sonra psikolojikmiş gibi değerlendirildiğini vurgulayan Türk Algoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, "Ve onlar kendi kaderlerine terk edilirler. Halbuki ağrılarının çoğu psikolojik değildir. Önemli bir hastalıktır ve ciddiye alınması gerekir" dedi.

Prof. Erdine, Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu'nun bu yıl 'kadın ve ağrı' konusunu seçtiğini ve Ekim ayında Türkiye dahil bütün Avrupa ülkelerinde kadınların ağrısız yaşaması için kampanyalar başlatılacağını söyledi.

Kadın erkek farklılığı önemli
Bu nedenle kongrenin bu yılki ana konusunun, kadın ve ağrı olduğunu belirten Erdine, "Bunun temel nedeni, kadınlarda bazı ağrıların özellikle ön plana çıkması. Kadınlar baş, bel, adale gibi ağrılarda erkek nüfusa göre daha fazla mağdur oluyor. O yüzden kadın ve ağrıyı toplumsal bir sorun olarak işlemeye karar verdik. Özellikle bu konuyu seçtik. Çünkü kadın-erkek farklılıkları her zaman göz ardı edildiği gibi, ağrıda da bu yapılmıştır. O nedenle kadınların çektiği acı ve ağrıları ön plana getirmek istedik" dedi.

Hatalı kullanılan ağrı kesiciler
Türkiye'de yanlış ağrı kesici kullanımına da dikkati çeken Erdine, bunun yıllık kişi başı 2 kutu olduğunu ileri sürdü. Prof. Dr. Serdar Erdine, "En çok hatalı kullanılan ağrı kesiciler, genellikle günlük kullanılan basit ağrı kesicilerdir. Bunlar hekim denetiminde değil, tavsiye üzerine kullanılır. Oysa bunlar mide, böbrek ve karaciğere ciddi biçimde zarar verir" diye konuştu.

Basit ağrı kesicilerin bile doğru kullanıldığı takdirde ağrıların yüzde 80'ini dindirebildiğine işaret eden Erdine, "Önemli olan, hekim tavsiyesiyle, kişiye özel reçeteyle, düzenli ve ağrı başlamadan almak. O zaman işe yarar" dedi.

Erdine, Türkiye'nin ağrı eğitimi konusunda bilim dalı olarak birçok Avrupa ülkesinin ilerisinde olduğunu ve şu anda 22 tıp fakültesinde Algoloji bilim dalı bulunduğunu hatırlatarak, ana bilim dalı olmak için yaptıkları başvurunun hala YÖK'te beklediğini bildirdi.
Yayın tarihi: 14.06.2007
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.