Sağlık

Kadınlar da kondom kullansın!

Kadınlar da kondom kullansın!

Cinsel yolla buluşan hastalık riskine karşı kadınların da kondom kullanmaları gerekiyor.

Dünyada her gün 100 milyon kişinin cinsel ilişkiye girdiğini belirten İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Özgülnar, 356 bin kişinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalandığını söyledi.

Bu enfeksiyonların yüzde 70'inin, hiç belirti vermeden insanlarda yıllarca yaşayabildiğine dikkat çeken Prof. Özgülnar, bu nedenle erkekler kadar kadınların da kondom kullanarak kendilerini koruyabileceklerini kaydetti.

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında güvenli cinsellik konusunda bilgiler veren Prof. Özgülnar; Amerika ve Avrupa ülkelerinde hayli rağbet gören kadın kondomlarına yani prezervatiflerine karşı Türk kadınlarının yeterince bilgili ve istekli olmadıklarını belirtti.

"Bu kondom ilişkiden 8 saat önce bile takılabiliyor" diyen Özgülnar, şöyle devam etti: "Dünyada her yıl 15-19 yaşları arasındaki gençlerin 100 milyonunda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar görülüyor. Bu yüzden ilk cinsel deneyimle birlikte korunma başlamalı ve ömür boyu devam etmeli."

Erkek korunmuyorsa!

Kadın prezervatifinin en önemli avantajı; erkeğin prezervatif kullanmaktan kaçındığı durumlarda kadının kendini hastalıklara karşı koruyabileceği yegane yöntem olması.

Regl dönemlerinde kullanılabilmesi ve ilişkiden çok önce (en fazla 8 saat önce) takılabilmesi de erkek prezervatifine karşı önemli bir avantaj. Poliüretandan üretildiği için lateks alerjisi olan kadınlar da kullanabilir. Gebeliği 5 yıl süre ile önler. Ayrıca kapsüller çıkarıldıktan 24 saat sonra gebe kalma yeteneğiniz geriye döner.

Kapsüller uygulandıktan sonra ağrıya neden olmaz ve dışarıdan fark edilmez. İçeriğindeki progesteron hormonu; düşük düzeyde kana karıştığından ve östrojen içermediğinden doğum kontrol haplarına göre daha güvenilirdir. Maliyeti, 5 yıl doğum kontrol hapı kullanımına göre çok daha azdır.

sabah.com.tr
Yayın tarihi: 26.02.2007
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.