Sağlık

Kadınlar da aldatır

Kadınlar da aldatır

Psikiyatrist Uz. Dr. Nihat Kaya, erkeklerin eşlerini aldatmasının hep gündemde olmasına ve konuşulmasına karşılık, kadınların aldatmasının "gizli" kaldığını söyledi. "Çünkü, kadınlar erkekler gibi bunu bir övünme veya skor meselesi haline getirmezler" diyen Dr. Kaya, erkeklerin "ne kadar erkek" olduklarını beraber oldukları kadın sayısının çokluğuyla ölçtüklerini belirtti. Dr. Kaya, kadınların istisnalar hariç, tek bir erkeğe bağlandıklarını, "skor" dertlerinin olmadığını vurguladı.

Kaya, bütün bunlara karşın kadının erkeğini aldatma nedenlerini şöyle sıraladı:

Sevgi eksikliği
Birliktelikte sevgi, aşk, romantizm, heyecan, sürpriz arayan çoğunlukla kadındır. Erkek için eve giderken eşine çiçek götürmek, özel günlerinde hediyeler almak gereksiz geliyorsa, yağmurlu havada yürümek, el ele tutuşmak bir şey ifade etmiyorsa, kadınına duygusal olarak ulaşmıyor, yetemiyor demektir. Bu durumda kadın aldatabilir.

Şiddet kullanmak
Erkeklerin ''Seni seviyorum'' demekten çekinmesi, eşinin duygusal taleplerine yanıt vermemesi durumunda kadınlar, üzülüp düş kırıklığına uğrayabilir. Sürekli sözel ve fiziksel şiddete uğrayan, yaptıkları küçümsenen, aşağılanan bir kadın, günün birinde kendisine iltifat eden, kendisini ''adam yerine koyan'', sevgi sözcükleriyle hitap eden bir erkekle birlikte olmayı seçebilir.

Cinsel mutsuzluk
Cinsel yaşamlarında erkeğin bencil davranması ve kadını düşünmemesi de aldatmaya itebilir. Erkeklerin kadının cinsel uyarı bölgelerini çok iyi öğrenmesi gerekir. Kendisini tutmasını ve kadını hazırlamasını bilmelidir. Kendi işini bitirip eşine sırtını dönen erkek bir gün sırtından vurulabilir.

Ruhsal bozukluk
Bazı ruhsal ve fiziksel hastalıklar kişiyi aldatmaya itebilir. Depresyon geçiren bir kadın, çektiği acıyı, yalnızlığı gidermek için, eğer eşiyle de biraz sorunu varsa, aldatabilir.


Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanıp, erkeğinin 'önüne geçmesi' bazı kadınların 'uyuyan dürtülerini' gıdıklayabilir.


Evlilik yaşının çok erken olması, kalabalık aile içinde yaşama, eşiyle rahat ve huzurlu bir ortamda aşk yaşamayan kadınlar da aldatabilir. Kalabalık aile modelinde kadın eşiyle rahat ve özgür bir cinsellik yaşayamaz. Özellikle bir de ağır sorumlulukları varsa cinsellik ve kadınlığı ikinci plana itilir. Günün birinde bu yönlerine vurgu yapan ve uyandıran bir erkek kadına cazip gelebilir.


Düşünce-duygu ve davranışları aşırılığa, taşkınlığa giden 'manik' bir hasta da hiçbir kural tanımadan eşini aldatabilir.


Kişilik bozukluklarında borderline, histerik ve psikopat kişiliklerde eşlerini zaman zaman aldatabilir.


Çoğul kişilik bozukluğu olan bir kadın kişiliklerinden biriyle aldatmayı gerçekleştirebilir.


Diğer yandan temporal epilepsi bir insanda nöbeti esnasında böyle bir şey yapabilir ve hatırlamayabilir.
Yayın tarihi: 12.09.2001
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.