Sağlık

Kadın beyninde gri hücre daha fazla

Kadın beyninde gri hücre daha fazla

ABD'li bilimadamları, karar vermede ve planlamada önemli rol oynayan beyindeki gri hücrelerin, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla olduğunu belirlediler.

Amerikan bilimadamlarının, gerek kadınlarda, gerekse erkeklerde, beynin zihinsel işlemlerde özel öneme sahip bir bölgesinde yaptığı araştırma, kadınların daha avantajlı olduğunu ortaya koydu. Buna göre, kadınlar erkeklere kıyasla daha yoğun gri beyin hücrelerine sahip bulunuyor.

Ontario eyaleti McMaster Üniversitesi Profesörü Sandra Witelson, hücre yoğunluklarındaki farklılığın, beyin yüzeyinde bulunan ve kişilik, karar verme, planlama, çalışma ve hafızadan sorumlu ince tabakadan kaynaklandığını saptadı.

Yirmi kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmada, kadın beyninin ön lobunda erkeklere oranla yüzde 15 daha yoğun hücre bulunduğu ve beynin bu bölümünün, diğer bölümler ile kusursuz bir bağlantı kurduğu açıklandı.

Bununla birlikte, yıllar geçtikçe kadınların bu bölgedeki hücreleri hızla kaybettikleri de belirlendi. Dolayısıyla, yaşlılık yıllarında erkek ve kadın hücreleri aynı duruma geliyor.
Yayın tarihi: 22.11.2001
909
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.