Sağlık

Kabızlık hastalık belirtisi

Kabızlık hastalık belirtisi

Beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değişmesiyle birlikte daha sık görülen kabızlık, bazen ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir.

Güncellenme tarihi:
Kulaktan kulağa... Kabızlıktan şikâyet edenler, bu işle ilgili tüm ilaçları, nasıl kullandıklarını, birbirlerine özenle anlatır dururlar. Hanımlar bu işte erkeklerden daha ileri galiba. Hanımlar ilgili Geçenlerde bir yemekte bana, Amerika'da satılan bir müshil hakkında bir şey soruldu. Ben daha ağzımı açamadan, masada oturan hanımlardan biri sözü alıp, o kadar detaylı bilgiler verdi ki eve dönünce hakikaten anlattıkları doğru mu diye, internete bakmak gereğini hissettim. Doğruydu hepsi. Beslenme tarzında ufak değişiklikler... Düzenli müshil kullanan kişilere sorulduğunda, kendilerinin çokluk bu durumu normal kabul ettikleri, bu konuyla ilgili doktorlarına hiçbir şey söylemedikleri ortaya çıkar. Halbuki doktorlarıyla bu konuyu konuşmuş olsalardı, belki de biraz daha hareketli yaşam veya beslenme tarzlarında birkaç küçük değişiklikle, yıllardır aldıkları müshilleri almalarına, hiç gerek kalmayacaktı. Veya, belki de doktorları, ileride çok ciddi problemler açabilecek ve ilk belirtisini kabızlıkla gösteren bir hastalığı erken teşhis edip, gerekli önlemleri alabilecekti. Bizim seçtiklerimiz...
Yayın tarihi: 30.06.2008
2348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.