Sağlık

Jinekolojik lazer

Jinekolojik lazer

Lazer, kadın hastalıklarında da mucize yaratıyor. Jinekolojik ameliyatlar bu yöntemle hem çabuk hem kansız oluyor, sağlam dokulara zarar vermiyor

Doç. Dr. Hüseyin Kösoğlu ve Doç. Dr. Bülent Urman, kadın hastalıkları, rahim- yumurtalık kistleri ve doğum kontrol yöntemleri ve jinekolojideki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Amerikan Hastanesi Üreme Sağlığı Ünitesi Başkanı, Doç. Dr. Urman, lazerin jinekolojideki endometriosis tedavisi, yumurtalık kistleri, kısırlık tedavilerinde ve laparoskopi ameliyatlarında oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtti. Lazerin jinekolojide kullanım alanının sınırlı olmasına rağmen, bu yöntemle yapılan ameliyatların sağlam dokulara zarar vermediği için oldukça başarılı olduğunu belirten Doç. Urman, "Özellikle laparoskopide tamamen gördüğünüz yerden lazeri ateşleyebildiğiniz için, hastanın karnında fazla delik açmamış oluyorsunuz" diyor. Urman, lazerin klasik cerrahi yöntemlere göre fazla bir üstünlüğü olmadığını belirterek, tüp bebek tedavilerinde, embriyo zarının lazerle inceltilmesi anlamına gelen "assisted hatching" adlı yeni bir yöntem üzerinde çalışıldığını söylüyor.

Öneriler
"Düzenli seksüel ilişkisi olanlar, popüler olan iki yöntemi tercih etmeli. Bunlar doğum kontrol hapları ve rahim içi araçlardır. Düzensiz ilişki kuranlar sperm öldürücü jeller - fitiller veya diyafram dediğimiz kadın rahim içine yerleştirilen bir tür prezervatif kullanabilir. Önemli olan doğum kontrol yönteminin 'vazgeçilebilir' olmasıdır. Örneğin norplant gibi, kadını 5 - 6 yıl sürekli hormon almaya mecbur bırakmak oldukça sakıncalıdır." Doç. Dr. Kösoğlu, kadınların bir diğer önemli sorununun da düzensiz ve ağrılı adet görmek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamlıyor: "Düzensiz kanamaların nedeninin mutlaka belirlenmesi lazım, bir organik rahatsızlık olabileceği gibi, hormonal dengesizlik ve kanser de sözkonusu olabilir. Ağrılı adetlerdeyse miyom veya iltihap yoksa, doğum kontrol haplarıyla ağrılar çoğunlukla giderilebilir. Ancak eğer 17 yaşından küçükse ve cinsel yaşam başlamamışsa, rutin ağrı kesici verilerek tedaviye çalışılmalıdır."

Soru - Yumurtalığımda kist var, 5 aydır hamile kalamıyorum. Ne yapmalıyım?
Yanıt -Yumurtalığınızdaki basit bir kist ise, adet döneminden sonra ultrasonla takip edilerek tedavi uygulanmalı. Daha sonra hamilelik mümkün hale gelecektir.

Soru -Annem yumurtalık kanseri teşhisi ile ameliyat edildi, ancak doktorlar sadece karnını açıp parça aldı. Şu an karnında iltihap birikti; ne yapmalı?
Yanıt -Bu tür kanser ameliyatının mutlaka uzman bir jinekolog - onkolog tarafından yapılması gereklidir. Yumurtalık kanserlerinde tümör tamamen temizlenmeliydi; bu hayati önem taşır. Yanlış uygulama yapılmış.

Soru -Çok şiddetli adet ağrılarım var. Neredeyse baygınlık geçirir gibi oluyorum; ne yapabilirim?
Yanıt -Kadınlarda primer dismenora adı verilen bu durum, adet görürken rahim kasılmalarından kaynaklanır. Genellikle ağrı kesicilerle giderilebilir, ancak yine de patolojik bir durum olup olmadığına bakılmalı.

Soru - Spiralim var. Bir süredir de 20 günde bir aşırı adet görüyorum. Acaba spiralden mi?
Yanıt - Muhtemelen durumunuz başka bir nedenden kaynaklanıyor. Spiral ağrılı veya aşırı kanamaya neden olur, adet düzensizliği yapmaz.

Soru - 4 yıllık evliyim. Çocuğumuz olmuyor ve yapılan tetkiklerde kısırlığın sebebi bulunamadı; ne yapabiliriz?
Yanıt -Kısır çiftlerin dünya genelinde yüzde 15 - 20'sinde nedensiz kısırlık mevcuttur. Önce size aşılama yöntemi uygulanmalı. Başarısız olursa mikroenjeksiyon ve tüp bebek denenebilir.

Soru -60 yaşındayım. 10 yıl önce menopoza girdim. Cinsel ilişki ağrılı oluyor; neden?
Yanıt -Menopozda hormon kullanmayan kadınlarda vajen içini döşeyen hücrelerde incelme (atrofi) oluşur. Bu yüzden ilişki ağrılı olur. Hormon replasman tedavisi görmelisiniz.

Soru -35 yaşındayım ve bir süre önce kürtaj oldum. Düzenli ama az adet görüyorum; neden?
Yanıt - Sizde muhtemelen bir rahim içi iltihap sözkonusu, ancak düzenli adet, hormon sisteminizin normal çalıştığını gösterir.

Soru - Çocuk sahibi olamıyoruz; kocamın sperm sayısı düşükmüş. 17 kez aşılama uygulattık. Ne yapabiliriz?
Yanıt - Sperm sayısı düşük çiftlerde aşılama ile tedavi şansı azdır. Derhal mikroenjeksiyon tedavisine geçmenizi tavsiye ederim.
Yayın tarihi: 14.02.2002
1279
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.