Sağlık

Jinekolojik lazer

Jinekolojik lazer

Lazer, kadın hastalıklarında da mucize yaratıyor. Jinekolojik ameliyatlar bu yöntemle hem çabuk hem kansız oluyor, sağlam dokulara zarar vermiyor.

Doç. Dr. Hüseyin Kösoğlu ve Doç. Dr. Bülent Urman, kadın hastalıkları, rahim- yumurtalık kistleri ve doğum kontrol yöntemleri hakkında soruları yanıtladı, jinekolojideki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Amerikan Hastanesi Üreme Sağlığı Ünitesi Başkanı, Doç. Dr. Urman, lazerin jinekolojideki endometriosis tedavisi, yumurtalık kistleri, kısırlık tedavilerinde ve laparoskopi ameliyatlarında oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtti. Lazerin jinekolojide kullanım alanının sınırlı olmasına rağmen, bu yöntemle yapılan ameliyatların sağlam dokulara zarar vermediği için oldukça başarılı olduğunu belirten Doç. Urman, "Özellikle laparoskopide tamamen gördüğünüz yerden lazeri ateşleyebildiğiniz için, hastanın karnında fazla delik açmamış oluyorsunuz" diyor. Urman, lazerin klasik cerrahi yöntemlere göre fazla bir üstünlüğü olmadığını belirterek, tüp bebek tedavilerinde, embriyo zarının lazerle inceltilmesi anlamına gelen "assisted hatching" adlı yeni bir yöntem üzerinde çalışıldığını söylüyor.
Yayın tarihi: 09.11.2001
930
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.