Sağlık

Jinekolojik kontrollerinizi yaptırıyor musunuz?

Jinekolojik kontrollerinizi yaptırıyor musunuz?

Jinekolojik muayeneden korkmayın ve göz ardı etmeyin

Güncellenme tarihi:
Jinekolojik kontrollerinizi yaptırıyor musunuz?

Günümüzde bir çok kadın jinekolojik muayene hakkında artık daha bilinçli. Öncelikle kendi sağlıklarına önem vermeliler ve mutlaka sağlık açısından düzenli olarak jinekolojik kontrollerini yaptırması gerektiğinin farkına varmalılar. Korkularını yenemeyen ve hala kontrole gidemeyen kadınlara bir öneri: bir sorun olmasını beklemeyin, her yıl kontrollerinize gidin.

Öncelikle neden jinekolojik muayeneden korktuğunuzu belirlemenizde fayda var. Yapılacak muayeneden dolayı mı yoksa doktorlara güven duygunuzdan dolayı mı? Jinekolojik muayene aktif cinsel hayatı olan ve olmayan kadınlar arasında farklılık gösteren bir şeydir. Bu farklardan en önemli olanı cinsel hayatı aktif olan kadınların muayenesinde spekulum adı verilen alet ile kontrol etmesi. Spekulum bakire kadınlara muayene esnasında uygulanmaz.


Jinekolojik kontrole gitmeden önce adet takviminize yeniden bakın. Eğer sancılı ve aşırı kanama probleminiz yoksa muayeneye adet kanamanız olmadığında gidin. Muayene hakkında belki de en önemli konulardan biri doktorunuza güvenmeniz. Muayene esnasında aklınızdan geçen her soruyu paylaşın. Böylelikle fayda sağlayan ve sizin aklınızdaki tüm soruların doğru cevabını bulabileceğiniz muayene süreci geçirmiş olursunuz.

Yayın tarihi: 06.07.2012
3540
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.