Sağlık

'İlk tek' ile gelen son

'İlk tek' ile gelen son

Prof. Dr. Gamze Çan, "Ne yazık ki hayatındaki ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin yüzde 85'i sigara bağımlısı olmaktadır" dedi.

Her 10 saniyede bir kişinin sigara yüzünden kaybedildiğini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Çan, Türkiye'de son 20 yılda sigara tüketiminin giderek arttığını ve her yıl 100 bine yakın insanın bu alışkanlığa bağlı ikincil hastalıklardan öldüğünün bilindiğini söyledi.

Her yıl 100 bin kişinin ölmesinin ne anlama geldiğini örneklerle anlatan Prof. Dr. Çan, şöyle devam etti:

"Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor. Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor. Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor anlamına gelmektedir. Sigara ile ilgili yapılan 40 binden fazla araştırma sonucuna göre, sigara 30'dan fazla hastalığın nedenidir ve öldürür. Soluduğunuz dumanda 4 binden fazla zehirli kimyasal madde bulunduğunu ve 50 tanesinin doğrudan kansere neden olduğunu biliyor musunuz? Her 10 saniyede bir aramızdan bir kişi sigara yüzünden kaybediliyor."

Sigara içme salgınına karşı alınacak önlemlerin değerli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çan, "Tütün için yapılan harcama fırsatçı bir harcamadır. Yoksul birey barınma, yiyecek, içecek, eğitim gibi temel ihtiyaçlar için harcayacağı parayı sigaraya yatırır. Sigara içmek için harcadığınız parayla neler alabileceğinizi düşündünüz mü?" dedi.

Etkisi eroinden fazla

Sigaranın bağımlılık yapıcı etkisinin eroinden daha fazla olduğunu savunan Prof. Dr. Çan, "Sigaradaki nikotin, ciddi bağımlılık yapan bir maddedir, insanları genellikle yetişme çağında kendisine esir etmektedir" dedi.
Yayın tarihi: 17.10.2006
1485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.